Čína potvrdila, že zadržuje dva Kanaďany. Spekuluje se o odvetě za zatčení finanční šéfky Huawei

Čína potvrdila, že zadržuje dva kanadské občany pro podezření z aktivit ohrožujících národní bezpečnost. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Lu Kchang to oznámil na tiskové konferenci. Kanada již dříve uvedla, že pohřešuje dva své občany, kteří v Číně pobývali. Podle řady názorů je zadržení Kanaďanů odvetou Číny za nedávné zatčení finanční ředitelky a zároveň dcery zakladatele čínského výrobce chytrých telefonů Huawei Technologies Meng Wan-čou v Kanadě.

Kanadský podnikatel Michael Spavor a bývalý diplomat Michael Kovrig byli zadrženi v pondělí, sdělil mluvčí čínské diplomacie. Případy jsou podle něj vyšetřovány nezávisle na sobě.

Podnikatel Spavor žil ve městě Tan-tung u hranic se Severní Koreou, se kterou spolupracoval v kulturní oblasti. Podle kanadského ministerstva zahraničí Spavor před časem upozornil úřady své země, že jej čínské orgány vyslýchaly. Následně se už nepodařilo navázat se Spavorem kontakt. Podle jeho přátel měl Kanaďan tento týden letět do Jižní Koreje, na místo ale nedorazil.

Kanadská ministryně zahraničí Chrystia Freelandová ve středu uvedla, že je Spavor pohřešován. Informaci o Spavorově zmizení zveřejnilo kanadské ministerstvo několik dní poté, co čínské úřady zadržely v Pekingu bývalého kanadského diplomata Michaela Kovriga.

Čínsky hovořící Kovrig pracuje jako analytik pro nevládní Mezinárodní krizovou skupinu (ICG). Předtím působil v letech 2003 až 2016 jako diplomat, mimo jiné i v Pekingu a Hongkongu. Stávající zaměstnavatel Kovriga sdělil, že analytika zadrželi v pondělí večer v Pekingu agenti státní bezpečnosti.

Mezinárodní krizová skupina, sídlící v Bruselu, je renomovaná mezinárodní nevládní nezisková organizace, která se zaměřuje na předcházení konfliktům a jejich řešení v rámci celého světa.

Mluvčí čínské diplomacie Lu Kchang ale ve středu upozornil, že ICG není v Číně registrovaná a její činnost je v zemi nelegální. Podle mluvčího čínského ministerstva zahraničí tak Kovrig mohl porušit čínské zákony.

Problémy svých občanů v Číně se musí Kanada zabývat v době roztržky, kterou vyvolalo zatčení finanční ředitelky čínské firmy Huawei Technologies Meng Wan-čou v Kanadě. Peking její zatčení ostře odsoudil.

Meng byla v Kanadě zadržena na žádost Spojených států, které ji viní z obcházení amerických sankcí vůči Íránu a podvádění nadnárodních bank při obchodech s Íránem. Kanadský soud ji v úterý propustil na kauci deset milionů kanadských dolarů (přes 170 milionů korun).