Na hranicích Pásma Gazy s Izraelem má platit příměří, jeho dodržování je ale nejisté

3 minuty
Napětí v oblasti Gazy roste, Izraelci a Palestinci hlásí oběti
Zdroj: ČT24

Izrael a palestinské radikální skupiny z Pásma Gazy přistoupily po třídenním násilí na příměří, které podle izraelských médií zprostředkovaly Egypt, OSN, Norsko a Švýcarsko. V oblasti Pásma Gazy přitom i v úterý pokračovalo ostřelování mezi izraelskou armádou a palestinskými radikály. Z vyjádření obou stran ale není zcela jasné, zda bude příměří dodržováno.

Izrael dohodu oficiálně nekomentoval, jeho diplomatické zdroje však potvrdily, že příměří bylo dosaženo. Zároveň ale uvedly, že si Izrael ponechává volnou ruku k dalším případným operacím.

„Izrael si ponechává právo jednat. Požadavky na příměří ze strany Hamasu jsme obdrželi skrze čtyři různé zprostředkovatele. Izrael odpověděl, že události v terénu rozhodnou (zda příměří vejde v platnost),“ uvedl podle webu listu The Times of Israel představitel Izraele, který si nepřál být jmenován.

Palestinské radikální skupiny ve společném prohlášení uvedly, že přistoupily na příměří navržené Egyptem a že jsou připraveny je dodržovat, pokud je neporuší Izrael a nezačne na Palestince útočit. Vůdce Hamasu Ismáíl Haníja uvedl, že příměří je možné, pokud Izrael zastaví útoky.

Od neděle zemřelo šestnáct lidí

Příměří bylo dosaženo po třídenních násilnostech, při nichž bylo na palestinské straně od neděle zabito 14 lidí, na izraelské dvě osoby.

Armáda v úterý večer vydala podrobnou zprávu o operacích. Její protivzdušná obrana údajně zničila 460 raket vypálených z Pásma Gazy. Sama pak zaútočila na 160 cílů spojených se skupinami Hamas a Islámský džihád v Pásmu Gazy. Eskalace za posledních 24 hodin je podle agentury Reuters nejhorší v oblasti od roku 2014. 

Důvodem ostřelování Izraele byla nedělní operace izraelského komanda v Pásmu Gazy. Vojáci zabili sedm radikálů, sami přišli o jednoho muže.

V pondělí následovala palestinská palba na Izrael, jehož armáda při odvetných útocích zabila podle listu Haarec od pondělka sedm lidí; na izraelské straně byl v pondělí jeden mrtvý. Je to ale také Palestinec, a to obyvatel Západního břehu Jordánu, který do izraelského Aškelonu jezdil za prací. 

Izraelci v Pásmu Gazy zasáhli také studio televize al-Aksá. „Izrael použil metodu, která se nazývá klepání na okno. Jeden granát se slabou brizancí dopadne na střechu, aby varoval ty, kdo jsou uvnitř budovy. A třeba po deseti minutách následuje hlavní úder,“ uvedl blízkovýchodní zpravodaj ČT David Borek.

  • Ostřelováním se tak vyhrotily protesty na hranicích Pásma Gazy s Izraelem, kde Palestinci od konce března násilně demonstrují za právo vrátit se na území, která kdysi obývali a která jsou už 70 let ve státě Izrael. Protestují i proti blokádě Pásma Gazy, kterou Izrael a Egypt zavedly v roce 2007, když oblast ovládlo hnutí Hamas. Blokáda a konflikt Hamasu s Izraelem způsobily na tomto území ekonomickou krizi. Od roku 2007 vedl Hamas s Izraelem tři války, naposledy v roce 2014.
5 minut
Zpravodaj ČT Borek: Raketové útoky stále pokračují
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 20 mminutami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil tisíc

Počet obětí ničivého pátečního zemětřesení o síle 7,7 stupně v Myanmaru překročil tisíc s tím, jak jsou ze sutin zřícených budov ve druhém největším městě v zemi vyprošťována další těla, informují světové agentury s odkazem na státní média. Páteční bilance uváděla nejméně 144 mrtvých a 730 zraněných, vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain připustil, že se počet obětí ještě zvýší.
06:53Aktualizovánopřed 45 mminutami

De facto: Odtajněné dokumenty můžou říct více o atentátu na Kennedyho

Atentát na prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho, jednu z nejzásadnějších událostí moderních amerických dějin, dodnes obestírají nekonečné dohady a spekulace. Část Američanů nikdy neuvěřila, že vrahem byl Lee Harvey Oswald, případně, že atentátník jednal sám. Mnozí čekají, zda jasno do případu nevnese zveřejnění archivních dokumentů, které nedávno nařídil Donald Trump.
před 50 mminutami

Po ruském útoku na Dnipro jsou nejméně čtyři mrtví

Ruské vzdušné útoky na ukrajinské průmyslové město Dnipro si vyžádaly nejméně čtyři mrtvé a 21 raněných. Informoval o tom v noci na sobotu šéf oblastní správy Serhij Lysak, podle něhož je stav tří raněných kritický.
před 2 hhodinami

Soudce dočasně zablokoval zrušení Hlasu Ameriky

Federální soudce ve Spojených státech v pátek večer (v noci na sobotu SEČ) nařídil administrativě amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby pozastavila své úsilí o zrušení Hlasu Ameriky. Prozatím tak vládě zabránil propustit 1300 novinářů a dalších zaměstnanců rozhlasové stanice s osmdesátiletou tradicí, kteří v polovině března dostali ze dne na den nařízenou dovolenou.
před 4 hhodinami

Rusy sankce pálí, ale jejich ekonomiku to nepoloží, zaznělo v 90' ČT24

Evropští lídři zatím nebudou rušit sankce proti Rusku. Právě to přitom Moskva požaduje výměnou za to, že přistoupí na klid zbraní v Černém moři. Hosté 90' ČT24 se shodli na tom, že sankce sice Rusy pálí více, než přiznávají, ale ekonomiku to nepoloží. „Rusové toho vydrží hodně, nějaká nespokojenost se projeví mnohem pomaleji, než bychom čekali,“ řekla redaktorka Deníku N Petra Procházková.
před 5 hhodinami

Litva chce odstrašit Rusko a Bělorusko, na základně v Rukle slouží i Češi

Litva rozmístí na hranicích s Ruskem a Běloruskem protipěchotní miny, oznámilo tamní ministerstvo obrany s tím, že jde o součást strategie na odstrašení před napadením. Vilnius zároveň očekává příchod německé brigády, která posílí alianční základnu v Rukle, kde jsou momentálně i čeští chemici. Kromě nich už zde působily také mechanizované jednotky nebo dělostřelci. Posílení čeká všech osm základen na východním křídle NATO, Češi slouží na třech z nich.
před 6 hhodinami

Čína v obavě z Trumpa láká zahraniční investice

Čína se snaží přilákat zahraniční investice. Prezident Si Ťin-pching pozval do Pekingu představitele nejvýznamnějších světových firem včetně těch amerických. Atraktivitu druhé největší ekonomiky světa snižuje zpomalující hospodářství a geopolitické napětí.
před 7 hhodinami
Načítání...