Na hranicích Pásma Gazy s Izraelem má platit příměří, jeho dodržování je ale nejisté

3 minuty
Napětí v oblasti Gazy roste, Izraelci a Palestinci hlásí oběti
Zdroj: ČT24

Izrael a palestinské radikální skupiny z Pásma Gazy přistoupily po třídenním násilí na příměří, které podle izraelských médií zprostředkovaly Egypt, OSN, Norsko a Švýcarsko. V oblasti Pásma Gazy přitom i v úterý pokračovalo ostřelování mezi izraelskou armádou a palestinskými radikály. Z vyjádření obou stran ale není zcela jasné, zda bude příměří dodržováno.

Izrael dohodu oficiálně nekomentoval, jeho diplomatické zdroje však potvrdily, že příměří bylo dosaženo. Zároveň ale uvedly, že si Izrael ponechává volnou ruku k dalším případným operacím.

„Izrael si ponechává právo jednat. Požadavky na příměří ze strany Hamasu jsme obdrželi skrze čtyři různé zprostředkovatele. Izrael odpověděl, že události v terénu rozhodnou (zda příměří vejde v platnost),“ uvedl podle webu listu The Times of Israel představitel Izraele, který si nepřál být jmenován.

Palestinské radikální skupiny ve společném prohlášení uvedly, že přistoupily na příměří navržené Egyptem a že jsou připraveny je dodržovat, pokud je neporuší Izrael a nezačne na Palestince útočit. Vůdce Hamasu Ismáíl Haníja uvedl, že příměří je možné, pokud Izrael zastaví útoky.

Od neděle zemřelo šestnáct lidí

Příměří bylo dosaženo po třídenních násilnostech, při nichž bylo na palestinské straně od neděle zabito 14 lidí, na izraelské dvě osoby.

Armáda v úterý večer vydala podrobnou zprávu o operacích. Její protivzdušná obrana údajně zničila 460 raket vypálených z Pásma Gazy. Sama pak zaútočila na 160 cílů spojených se skupinami Hamas a Islámský džihád v Pásmu Gazy. Eskalace za posledních 24 hodin je podle agentury Reuters nejhorší v oblasti od roku 2014. 

Důvodem ostřelování Izraele byla nedělní operace izraelského komanda v Pásmu Gazy. Vojáci zabili sedm radikálů, sami přišli o jednoho muže.

V pondělí následovala palestinská palba na Izrael, jehož armáda při odvetných útocích zabila podle listu Haarec od pondělka sedm lidí; na izraelské straně byl v pondělí jeden mrtvý. Je to ale také Palestinec, a to obyvatel Západního břehu Jordánu, který do izraelského Aškelonu jezdil za prací. 

Izraelci v Pásmu Gazy zasáhli také studio televize al-Aksá. „Izrael použil metodu, která se nazývá klepání na okno. Jeden granát se slabou brizancí dopadne na střechu, aby varoval ty, kdo jsou uvnitř budovy. A třeba po deseti minutách následuje hlavní úder,“ uvedl blízkovýchodní zpravodaj ČT David Borek.

  • Ostřelováním se tak vyhrotily protesty na hranicích Pásma Gazy s Izraelem, kde Palestinci od konce března násilně demonstrují za právo vrátit se na území, která kdysi obývali a která jsou už 70 let ve státě Izrael. Protestují i proti blokádě Pásma Gazy, kterou Izrael a Egypt zavedly v roce 2007, když oblast ovládlo hnutí Hamas. Blokáda a konflikt Hamasu s Izraelem způsobily na tomto území ekonomickou krizi. Od roku 2007 vedl Hamas s Izraelem tři války, naposledy v roce 2014.
5 minut
Zpravodaj ČT Borek: Raketové útoky stále pokračují
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Mnohé principy vojenství jsou nadčasové, shodují se odborníci

Od konce druhé světové války uplynulo již osmdesát let. Během této doby došlo v řadě oblastí k zásadnímu technologickému pokroku, který se nevyhnul ani těm souvisejícím s válečnictvím. Právě posun v oblasti technologií považuje za nejzásadnější rozdíl mezi válčením během druhé světové války a současnými konflikty vojenský historik Tomáš Řepa. Analytik Vojtěch Bahenský pak míní, že přirozenost války zůstává stejná, ale mění se její charakter.
před 15 mminutami

Jednání Ukrajiny a Ruska se očekává v Istanbulu

V Istanbulu se očekává jednání mezi Ruskem a Ukrajinou. Personální složení delegací obou zemí, které jsou ve válce od ruské invaze z února roku 2022, bylo dlouhou dobu nejisté. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval k přímému jednání ruského vládce Vladimira Putina. Ve středu večer však Kreml oznámil, že ruskou delegaci povede Putinův poradce Vladimir Medinskij.
před 54 mminutami

Jednání mezi Kyjevem a Moskvou provázejí nejasnosti. Putin v delegaci chybí

Po více než třech letech se Rusko a Ukrajina chystají obnovit mírová jednání. O ukončení ruské agrese mají opět jednat v Turecku. A to už ve čtvrtek. Klíčovou roli sehrál americký prezident Donald Trump, který Moskvu a Kyjev tlačil k jednání. Ve středu večer ruská agentura TASS uvedla, že ruskou delegaci povede poradce šéfa Kremlu Vladimira Putina Vladimir Medinskij. Podle ČTK z vyjádření Kremlu vyplývá, že sám Putin se jednání v Turecku nezúčastní. Moskva dlouho nechtěla upřesnit, kdo ji v Istanbulu bude zastupovat. Krátce po oznámení z Kremlu agentura Reuters napsala, že do turecké metropole nedorazí ani Trump.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Ruská raketa zabila tři lidi v Sumách, hlásí úřady

Rusko v noci na středu vyslalo na Ukrajinu balistickou raketu Iskander-M a 145 dronů různých typů. Na osmdesát z nich bylo sestřeleno, uvedlo letectvo napadené země. Ukrajinské úřady zároveň v té době hlásily jednoho mrtvého a několik zraněných. Později během dne informovaly o dalších třech obětech po útoku na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Trump v Kataru podepsal bilionovou dohodu o hospodářské výměně

Americký prezident Donald Trump v Kataru uzavřel dohodu o hospodářské výměně v celkové hodnotě 1,2 bilionu dolarů (26,7 bilionu korun), uvedl ve středu Bílý dům. Trump je na třídenní návštěvě Blízkého východu. Dříve na summitu Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) v Rijádu oznámil, že USA hodlají uzavřít dohodu s Íránem, ovšem pod podmínkou, že Teherán přestane podporovat terorismus a vzdá se ambicí na vlastnictví jaderné zbraně.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Řečtí dobrovolní hasiči očekávají náročné léto

Před dvěma lety zažila Evropa jeden z největších lesních požárů, který tehdy pustošil Řecko. Letos plánuje tamní vláda nasadit až osmnáct tisíc hasičů, ke kterým má přibýt deset tisíc dobrovolníků. V roce 2022 bylo hasičů o tři a půl tisíce méně. Stát vyčlenil také dvě miliardy eur (asi 50 miliard korun) na nákup letecké techniky a dronů s termokamerami. Jednotky dobrovolných hasičů jsou zpravidla závislé na darech a vybavení mají často zastaralé.
před 11 hhodinami

Ukrajinské lodě střeží klid v Černém moři. Obilný koridor funguje i bez Ruska

Turecko v roce 2022 zprostředkovalo první dohodu mezi Kyjevem a Moskvou, na jejímž základě vznikl obilný koridor v Černém moři. Došlo tak k částečnému ukončení blokády ukrajinských černomořských přístavů. Přestože Moskva od ujednání časem odstoupila, koridor nadále funguje. Bezpečnost v oblasti pravidelně monitoruje ukrajinské námořnictvo. Menší vojenská plavidla hlídkují i kvůli hrozbě min či riziku ruských diverzních operací. Námořníci nyní vyhlížejí avizovaná mírová jednání v Turecku a doufají, že v jejich zemi brzy zavládne mír.
před 11 hhodinami

Na Ukrajině se bojuje o mírový řád v Evropě, uvedl Merz

Nový německý kancléř Friedrich Merz (CDU) promluvil k zákonodárcům ve Spolkovém sněmu. V projevu uvedl, že Rusko porušilo všechna pravidla nastavená po druhé světové válce. Na Ukrajině se podle něj bojuje o mírový řád celé Evropy. Kyjevu slíbil jednoznačnou podporu, partnerům v EU pak spolehlivost a předvídatelnost.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...