Bílý dům zveřejnil upravené video incidentu s reportérem. Ukázal ho násilnějšího, tvrdí expert

Video, které zveřejnila mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová na obhajobu toho, že reportéru CNN Jimu Acostovi byla odňata akreditace, je upravené tak, aby Acosta vypadal agresivněji. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na odborníka, který záznam přezkoumal. Tým amerického prezidenta Donalda Trumpa byl tak přistižen při zveřejnění zmanipulované zprávy.

Donald Trump během sporu s reportérem CNN Jimem Acostou
Zdroj: Reuters Autor: Kevin Lamarque

Acosta se na středeční tiskové konferenci dostal do sporu s prezidentem Donaldem Trumpem. Ptal se ho, proč v závěru kampaně před úterními volbami karavanu migrantů mířící k USA ze střední Ameriky označoval za invazi. Když chtěl zpravodaj CNN položit další otázku, Trump prohlásil „to stačí“.

Acosta se pak přetahoval s asistentkou o mikrofon a prezident ho nazval „neslušným a hrozným“ člověkem, za kterého by se CNN měla stydět. Mluvčí Bílého domu později zveřejnila na Twitteru video s incidentem.

Porovnání záběru po záběru se záznamem agentury AP téže události ovšem ukazuje, že pohyb reportérovy paže byl zrychlen a jiné části videa naopak zpomaleny. Díky tomu působí pohyb agresivněji. Potvrdil to videoproducent Abba Shapiro. „(Editace videa je) příliš přesná na to, aby to byla náhoda,“ říká. Dodává, že záznam nedoprovází zvuk, což mohlo úpravu usnadnit.

Z toho, že video je upravené, ve čtvrtek Bílý dům obvinili i zástupci CNN Matt Dornic a Brian Stelter. Naznačili, že video může pocházet z webu Infowars přinášejícího pravidelně lživé, zmanipulované a neověřené zprávy.

Mluvčí Bílého domu Sandersová neuvedla, odkud záznam pochází, a tvrdí, že jeho účelem bylo ukázat, že se Acosta stážistky dotkl. „Video je jasné, dotkl se jí. Naše vyjádření platí,“ konstatovala. Podle ní bylo Acostovo chování „absolutně nepřijatelné“. Mluvčí vyčetla novináři, že „strčil rukou do mladé ženy, která se snažila dělat svou práci“.