„Lepší než minule.“ Americký ministr jednal se severokorejským diktátorem o odzbrojení KLDR

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo se během asijského turné sešel se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, s nímž se dohodl na co nejrychlejším sjednání Kimovy druhé schůzky s prezidentem Donaldem Trumpem. Uvedl to úřad jihokorejského prezidenta Mun Če-ina, se kterým Pompeo jednal po návštěvě KLDR. Podle šéfa americké diplomacie se pohnula kupředu jednání o jaderném odzbrojení severokorejského režimu navazující na červnovou dohodu podepsanou lídry obou zemí na singapurském summitu. Výsledek setkání Pompea s Kimem ocenil i Trump.

Mike Pompeo na asijském turné
Zdroj: Reuters

Pompeo vyrazil na třídenní východoasijské turné v době, kdy Trump usiluje o uspořádání druhé vrcholné schůzky s diktátorem, jehož se snaží přesvědčit o jaderném odzbrojení KLDR. Zásadním cílem Trumpovy politiky je dosáhnout úplné denuklearizace nevyzpytatelné země, za niž nabízí bezpečnostní záruky a možnost rušení sankcí.

„Ministr Pompeo měl dnes v Pchjongjangu dobrou schůzku s předsedou Kimem. V dohodách ze singapurského summitu byl učiněn pokrok! Těším se na opětné shledání s Kimem, v blízké budoucnosti,“ zareagoval Trump na sociální síti Twitter na zprávy o jednání Pompea s Kimem v severokorejské metropoli.

Podle Soulu Pompeo s Kimem jednal o krocích k postupné denuklearizaci poloostrova a kontrolách jejich plnění, o něž Washington usiluje. Obě strany se rovněž dohodly na vytvoření pracovní skupiny dohlížející na postup v odzbrojení a přípravu nového summitu.

„Dosáhli jsme dalšího pokroku ve věci dohody uzavřené na singapurském summitu. Díky, že jste přijali mě i můj tým,“ komentoval návštěvu KLDR na sociální síti Twitter sám Pompeo bez dalších podrobností.

Mluvčí jeho ministerstva Heather Nauertová k tomu později v prohlášení uvedla, že Kim Čong-un pozval inspektory, aby navštívili jadernou střelnici Ri Pchung-kje a utvrdili se, že byla nevratně zlikvidována.

V prohlášení se rovněž bez bližších podrobností uvádí, že Pompeo s Kimem hovořili mimo jiné i o možném konkrétním místu a datu konání druhé vrcholné schůzky amerického prezidenta s nejvyšším severokorejským představitelem.

Lepší než minule

Podle nejmenovaného představitele americké delegace citovaného agenturou Reuters byla jednání „lepší než minule“, ale ke konečné shodě zbývá ještě dlouhá cesta. Trump byl po červnovém summitu během prázdnin rozladěn malým pokrokem v jednáních a koncem srpna zrušil předchozí plánovanou cestu svého ministra zahraničí do KLDR, což vyvolalo kritiku ze strany Pchjongjangu. 

S prezidentem Munem jednal Pompeo po přesunu z KLDR. Podobně jako v sobotu v Japonsku i s dalším americkým spojencem ladil společné postoje k vyjednávání se severokorejským režimem.

Svou asijskou cestu ukončí Pompeo v pondělí v Pekingu, kde se vedle severokorejského tématu očekává hlavně výbušné jednání o probíhající obchodní válce mezi USA a Čínou.