Potopení trajektu v Tanzanii nepřežilo nejméně 136 lidí

Nejméně 136 mrtvých si podle aktualizované bilance vyžádala čtvrteční zkáza trajektu na Viktoriině jezeře v Tanzanii. Podle agentury Reuters o tom informoval šéf tanzanské policie Simon Sirro. Úřady se ovšem obávají, že počet obětí může výrazně narůst, neboť na lodi se plavilo přes 400 lidí. Zatím jsou zprávy o zhruba stovce zachráněných.

Tanzanský prezident John Magufuli nařídil zatčení „všech osob, které byly do provozování trajektu jakkoli zapojeny“. „Je zjevné, že trajekt přetížil svou kapacitu,“ řekl prezident v projevu, který odvysílala státní televizní stanice TBC One. „Policie už začala se zatýkáním,“ dodal. V projevu zároveň vyhlásil čtyřdenní státní smutek.

Loď se převrátila při plavbě na ostrov Ukara z města Bugolora na ostrově Ukerewe asi 50 metrů od břehu, u kterého chtěla zakotvit. Během čtvrteční záchranné akce bylo vyproštěno 44 těl.

Úřady předpokládají, že trajekt se převrhl kvůli přetížení nákladem i cestujícími. Plavidlo bylo totiž určeno pro stovku lidí, na palubě jich ale byl podle svědků více než čtyřnásobek. Zda tomu tak skutečně bylo, není možné ověřit. Agentura Reuters uvedla, že prodejce lístků zahynul a záznamové zařízení lodi se ztratilo.

K podobným neštěstím dochází na největším africkém jezeře poměrně často – lodě se na cestu vydávají mnohdy přetížené. V roce 1996 zemřelo po převrácení lodi MV Bukoba kolem 800 lidí. Toto neštěstí patří k nejhorším podobným katastrofám za minulé století.