Putin navštívil cvičení Východ 2018. Slíbil další posilování armády

Ruský prezident Vladimir Putin slíbil další posilování armády a její vybavení novou generací zbraní. Řekl to poté, co zhlédl část rozsáhlého vojenského cvičení Východ 2018, které se koná na východě Ruska. Zároveň uvedl, že Rusko je mírumilovná země, která nemá žádné agresivní sklony.

Video Události
video

Události ČT: Putin přijel zkontrolovat armádní cvičení

„Rusko je mírumilovná země, nemáme a ani nemůžeme mít žádné agresivní plány,“ zdůraznil Putin podle ruské státní agentury TASS. „Naše zahraniční politika se zaměřuje na tvůrčí spolupráci se všemi státy, které o to mají zájem,“ pokračoval. „Právě proto je na těchto manévrech, na tomto cvičení 87 pozorovatelů z 59 zemí světa, všechny je vítám,“ dodal Putin. 

Zvláštní vděčnost vyjádřil Putin vojákům z Číny a Mongolska, kteří se také účastní manévrů. Podle něj dnes armády Ruska, Číny a Mongolska společně zajišťují stabilitu a bezpečnost v euroasijském prostoru. 

Povinností vojáka je podle Putina bránit svou zem a spojence před případným útokem. „Naší povinností vůči své zemi je být připraven bránit naši svrchovanost, naši bezpečnost a naše národní zájmy a v případě potřeby podpořit naše spojence,“ uvedl šéf Kremlu.

„Proto budeme pokračovat v posilování našich ozbrojených sil a v jejich zásobování nejmodernějšími zbraněmi a vybavením a v rozvoji mezinárodního vojenského partnerství,“ dodal.

Manévry mají trvat týden 

Největší manévry ruských ozbrojených sil od konce studené války začaly ve východoasijské části Ruska v úterý a mají trvat týden. Zapojí se do nich téměř 300 tisíc vojáků, 36 tisíc tanků a obrněných vozidel, více než tisíc letadel, vrtulníků a dronů a 80 bojových a pomocných plavidel.

Během manévrů se mají představit nejmodernější ruské zbraně, včetně mezikontinentálních raket Iskander schopných nést jadernou nálož, tanků T-80 a T-90 nebo letounů Su-34 a Su-35. Na moři chtějí Rusové ukázat křižníky s raketami s plochou dráhou Kalibr, které se zapojily do operací ruské armády v Sýrii.