V Japonsku popravili dalších šest členů sekty Óm šinrikjó

Japonsko popravilo dalších šest členů sekty Óm šinrikjó, která je zodpovědná mimo jiné za útok sarinem v tokijském metru v roce 1995. Nervový plyn tehdy zabil třináct lidí a zhruba 6300 dalších přiotrávil. Zakladatel a duchovní vůdce sekty Šókó Asahara a šest jeho stoupenců bylo popraveno již na počátku července. K nejvyššímu trestu bylo za útok v metru odsouzeno třináct členů sekty.

V Japonsku popravili šest členů sekty Óm šinrikjó
Zdroj: ČTK/AP Autor: Shinji Kita

Ve víře sekty, kterou Asahara založil v roce 1987, se prolínalo učení buddhismu a hinduismu s apokalyptickými předpověďmi. Óm šinrikjó hlásala, že v roce 1997 nastane konec světa a nový svět vytvoří skupina vyvolenců náležejících k sektě.

K dosažení tohoto cíle bylo nutné zajistit dostatek zbraní a vyrobit účinný plyn, který měl být použit k útoku na nejvyšší instituce, včetně císařského paláce. Sekta údajně připravovala i použití biologických zbraní se smrtícím virem ebola.

Óm šinrikjó je zodpovědná za smrt celkem 29 lidí a zranění dalších šesti a půl tisíce.

Záchranáři v ochranných oblecích při zásahu v tokijském metru, 20. března 1995
Zdroj: Reuters
Autor: Kimimasa Mayama

Tokijský atentát byl nejhorší teroristický čin v Japonsku od druhé světové války a vůbec první útok svého druhu na světě provedený chemickou zbraní.

Japonsko je vedle Spojených států jedinou z hospodářsky nejvyspělejších zemí světa, kde se trest smrti stále vykonává, přestože je kvůli tomu Tokio terčem kritiky.