V Japonsku popravili vůdce sekty Óm šinrikjó zodpovědného za útok sarinem

V Japonsku popravili zakladatele a duchovního vůdce sekty Óm šinrikjó Šókó Asaharu a šest jeho stoupenců, kteří jsou zodpovědní za plynový útok v tokijském metru z roku 1995. Nervový plyn sarin tehdy zabil třináct lidí a zhruba pět a půl tisíce dalších přiotrávil. Trest smrti za teroristický čin uložily soudy třinácti členům sekty.

Šókó Asahara na smínku z roku 1995
Zdroj: Reuters Autor: KYODO Kyodo

Vůdce sekty, částečně slepý cvičitel jógy Asahara, dostal v roce 2004 trest smrti oběšením na základě třinácti obvinění. Mimo jiné i za přípravu a provedení nejméně patnácti vražd, dalších teroristických útoků, únosů nepohodlných osob a jiných zločinů. Asahara vinu popíral, jeho odvolání ale v roce 2006 japonský nejvyšší soud zamítl.

Mezi popravenými jsou kromě vůdce skupiny i vědec, který jedovatou látku pro útok připravil, a muž, jenž atentát provedl. Jako první byl podle japonských médií oběšen Asahara. Podle zpravodajského webu BBC se provedení poprav odkládalo, dokud soudy neprošetřily poslední odvolání. To se stalo letos v lednu.

Novináři před věznicí, kde byl popraven guru Asahara
Zdroj: Reuters

Sektářský buddhismus i hinduismus skloubený s apokalypsou

Ve víře sekty, kterou Asahara založil v roce 1987, se prolínalo učení buddhismu a hinduismu s apokalyptickými předpověďmi. Óm šinrikjó hlásala, že v roce 1997 nastane konec světa a ten nový vytvoří skupina vyvolenců náležících k sektě. K dosažení tohoto cíle bylo nutné zajistit dostatek zbraní a vyrobit účinný plyn, který měl být použit k útoku na nejvyšší instituce, včetně císařského paláce. Sekta údajně připravovala i použití biologických zbraní se smrtícím virem ebola.

Tokijský atentát byl nejhorší teroristický čin v Japonsku od druhé světové války a vůbec první útok svého druhu na světě provedený chemickou zbraní.

Záchranáři v ochranných oblecích při zásahu v tokijském metru, 20. března 1995
Zdroj: Reuters
Autor: Kimimasa Mayama

Japonsko je - vedle Spojených států - jedinou z hospodářsky nejvyspělejších zemí světa, kde se trest smrti stále vykonává, přestože je kvůli tomu Tokio terčem kritiky ze zahraničí. Za poslední čtvrtstoletí zde popravili 119 lidí, většinu z nich odsoudili k absolutnímu trestu za vícenásobnou vraždu. Trest srmti se v Japonsku vykonává výhradně oběšením.