Stovky lidí v Bonnu demonstrovaly kvůli antisemitskému útoku

Kolem 600 lidí s židovskými pokrývkami hlavy ve čtvrtek demonstrovalo v západoněmeckém Bonnu proti antisemitským útokům a chování policie. Vyjádřili tak solidaritu s izraelským profesorem s jarmulkou, kterého minulý týden napadl mladík palestinského původu. Profesora filozofie z baltimorské univerzity Johnse Hopkinse Jicchaka Melameda po napadení navíc ještě zbila policie, protože si ho spletla s útočníkem.

Demonstrace proti antisemitismu v Bonnu
Zdroj: ČTK/DPA Autor: Federico Gambarini

Melamed byl do Bonnu pozván jako hostující profesor. Když procházel místním parkem, napadl ho Palestinec křičící „Německo bez Židů“. Podezřelý je podle agentury DPA ve vyšetřovací vazbě.

Když na místo přispěchala policie, místo aby 50letému muži pomohla, povalila ho na zem a zasadila několik úderů. Jeden ze čtyř zasahujících policistů ho udeřil do obličeje. Melamed si na Facebooku postěžoval, že mu policisté rozbili brýle, strhli hodinky a svůj omyl si uvědomili až po dalších pěti nebo deseti minutách.

Jeden policista mu údajně později řekl, aby „si nezahrával s německou policií“. Melamed na to s poukazem na nacismus a holocaust s jízlivou ironií opáčil, že někdejší německá policie mu zavraždila dědečka, babičku, strýce a otce.

Demonstrace podpořily i úřady

Čtvrteční bonnský protest podpořily i místní úřady a občanská sdružení. Bonnský starosta Ashok Sridharan řekl, že se za dění z minulého týdne stydí. Postup policie podle něj musí být „bezvýhradně a kompletně“ objasněn.

Německo je na projevy antisemitismu zvlášť citlivé. Nacistický režim poslal na smrt přes šest milionů Židů. V posledních měsících přitom bylo v zemi zaznamenáno několik projevů antisemitismu, což vyvolává obavy, že mladší generace a přistěhovalci nejsou o temné minulosti Německa dostatečně poučeni.