Střelce ze Santa Fe odmítla a zostudila spolužačka. Podle ostatních byl tichý samotář

Americký student obviněný kvůli páteční střelbě na texaské škole byl nedávno odmítnut jednou ze svých spolužaček, která jej veřejně zostudila. Podle agentury AP to řekla matka této spolužačky sedmnáctiletého mladíka, který postřílel deset lidí a deset dalších poranil. Pro vyšetřovatele hledající motiv jeho činu by mohlo jít o zásadní vodítko.

Video Události
video

Události: Santa Fe truchlí za oběti střelby

„Byl stále agresivnější,“ sdělila AP Sadie Rodriguezová, jejíž šestnáctiletá dcera Shana Fisherová se stala jednou z obětí střelce na škole v texaském městě Santa Fe. „Nakonec se mu postavila a veřejně ho ztrapnila,“ popsala žena, podle níž k tomuto incidentu došlo zhruba týden před střelbou.

Právník obviněného Dimitriose Pagourtzise prohlásil, že o těchto okolnostech nic neví. Když měl popsat psychický stav svého klienta, označil jej jako „podivně neemotivního“. Obviněný o svém motivu nadále mlčí.

Spolužáci již dříve střelce označili za tichého samotáře, s nímž nikdy nebyly potíže. Vášnivě se prý oddával videohrám a chtěl se stát příslušníkem americké námořní pěchoty. Policie o něm dosud žádné poznatky neměla. Z jeho facebookového účtu podle vyšetřovatelů přímo nevyplývá, že by útok plánoval.

Podle vyšetřovatelů je zřejmé, že ušetřil životy některých studentů, aby mohli o jeho činu podat svědectví. Při masakru zemřelo devět studentů a pedagog, čtyři z deseti zraněných jsou v kritickém stavu.

Pagourtzisova rodina reagovala na střelbu emotivním prohlášením, podle něhož je „šokována jako kdokoli jiný“.

Mladík střílel zbraněmi svého otce

Pagourtzis měl už do školy přijít ozbrojený puškou a pistolí. Ty patřily jeho otci a držel je zřejmě legálně. „Střelec měl informace jak ve svém počítači, tak i v mobilním telefonu. Ty vypovídají, že chtěl nejen střílet, ale i spáchat sebevraždu. Jak ale dobře víte, vzdal se a přiznal, že nenašel k tomu, aby se zabil, dost odvahy,“ uvedl guvernér Texasu Greg Abbot.

Podle zdravotníků jsou čtyři z deseti zraněných v kritickém stavu - mezi nimi i dva policisté, kteří se pokusili útočníka zastavit.

Obyvatelé Santa Fe se po útoku vydali darovat krev, jenom v neděli dopoledne se tak rozhodla stovka lidí. Podle místních jde o běžnou reakci Texasanů na tragické události. „Tato krev není určena přímo pro zraněné. Ti už dostali všechnu, kterou potřebovali. Jde nám o doplnění zásob za krev, která byla použita,“ poděkoval Cameron Palmer z organizace Daruj krev.

Texas znovu debatuje o omezení zbraní

Politici na federální úrovni po páteční střelbě na místní škole opět hlasitě diskutují o zpřísnění zbraňových zákonů. Zákonodárci zvolení tady v Texasu to odmítají. Podle nich je věc jasná - špatného člověka se zbraní, zastaví jen dobrý člověk se zbraní.

Republikánský kongresman Randy Weber zvolený v místním okrsku slibuje, že se ze škol stanou pevnosti. Navrhuje omezit počty vchodů a umístit k nim ozbrojenou stráž. „Musíme udělat změny. Nevyřešíme to tady. Musíme debatovat o zpřísnění bezpečnosti, detektorech kovů a posílení ochranky na školách,“ plánuje Weber.

Debaty, zda střelbu ve školách zastaví víc nebo míň zbraní mezi lidmi, odmítá babička jednoho ze žáků školy Pamela Leonová. Také ona byla darovat krev. Nezabíjí ale podle ní zbraň, nýbrž člověk. „Když jsem chodila do školy, kluci do ní jezdili v pickupech a měli v nich pušky. Toto se ale nedělo. Mám za to, že je to důsledek dnešní výchovy dětí,“ myslí si Leonová. Její vnuk v pátek v době, kdy jeho spolužák ze třídy ve škole střílel, psal závěrečné testy a útoku se tak vyhnul.

Spojené státy už od začátku roku zažily 22 případů střelby ve školách. Nejtragičtější byl únorový útok na Floridě, kdy devatenáctiletý bývalý student zastřelil 17 lidí zbraní, kterou si před tím koupil legálně.