Devět obětí si vyžádala havárie vojenského dopravního letounu v USA

Při pádu vojenského dopravního letadla C-130 u letiště v Savannah v Georgii zahynulo devět lidí, oznámila americká Národní garda, které letoun patřil. Stroj se zřítil na křižovatku nedaleko mezinárodního letiště v Savannah v americkém státě Georgia. Původní informace hovořily o pěti obětech.

Havárie vojenského dopravního letounu C-130
Zdroj: ČTK/AP Autor: James Lavine

Letadlo, které mělo podle amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) namířeno na leteckou základnu Davis-Monthan v Arizoně, patřilo portorické letce Národní gardy. Zřítilo se krátce po vzlétnutí.

Podle mluvčího portorické Národní gardy Isabela Rivery byl stroj starý více než šest desítek let a vloni se používal k transportu amerických občanů, kteří kvůli hurikánu Irma uvízli na Britských Panenských ostrovech, či při pomoci Portoriku po hurikánu Maria. Příčina neštěstí není zatím známa.

Na zemi dopravní letadlo nikoho nezranilo. „Jako zázrakem nezasáhlo žádná auta ani domy,“ uvedla mluvčí šerifa okresu Effingham Gena Bilbová a upozornila, že silnice, na kterou se stroj zřítil, je velmi rušná.

Americký prezident Donald Trump na Twitteru uvedl, že byl o havárii informován a vyzval, aby se k němu lidé přidali a modlili se za oběti, jejich rodiny a „skvělé muže a ženy z Národní gardy“. Soustrast pozůstalým po obětech leteckého neštěstí vyjádřil už i portorický guvernér Ricardo Rosselló.