„Kurdistán jednou bude. Vždycky nás masakrovali, ale nikdy jsme nedali pokoj“

V Česku žije zhruba čtyři desetiletí, rodinu neviděl už čtrnáct let. Na dálku jí pravidelně pomáhá – ať už penězi, či jinak. Ze Sýrie odešel do tehdejšího Československa studovat, dnes žije v Praze, vede kurdské občanské sdružení a angažuje se v demonstracích za práva Kurdů. „Bojovali jsme za celý svět a ten se teď na nás vykašlal,“ říká syrský Kurd Ahmed Ismail.

Starší generaci Kurdů najdete v Česku mezi inženýry, podnikateli, ekonomy a lékaři. Do socialistických zemí a dřívějšího Československa přicházeli od počátku 60. let minulého století do roku 1989 za studiem.

Jedním z nich je Ahmed Ismail z Kámišlí – severovýchodní Sýrie u hranic s Tureckem. Využil příležitosti a zamířil v 80. letech do Československa za studiem. Na elektrotechnické fakultě v Plzni získal inženýrský titul. Během letních prázdnin si přivydělával jako řidič sanitky a jak sám říká, česky se naučil více „z ulice“ než ve škole.

„Naštěstí jsme první dva roky měli hodně matematiku a fyziku, kde dokonalá znalost českého jazyka nebyla tolik nutná. Nedovedu si představit, že bych měl studovat například medicínu,“ vzpomíná.

Když studium ukončil, musel Československo opustit. „Tehdejší komunistický režim tu nikoho nenechal, jakmile jsem vystudoval, musel jsem se vrátit,“ popisuje Ismail. Návrat domů ovšem nebyl vůbec jednoduchý.

Doma čekal zatykač

Už v tehdejším Československu se zapojil do kulturních protirežimních akcí vůči baasistickému vedení Sýrie. „Když jsem byl tady, tak jsme organizovali pár kulturních akcí, které se vládnoucímu syrskému režimu nelíbily. Naopak studenti, kteří s režimem sympatizovali, nás doma udali.“

„Už na letišti mě chytili, zavázali mi oči a zavřeli mě na tři dny. Ale naštěstí mě nakonec pustili.“

Návrat sám o sobě byl nečekaně ostrý, zatkli ho rovnou po přistání na letišti v rodné vlasti. Největší problém podle něj byl, že ačkoliv získal vysokoškolské vzdělání a odbornou kvalifikaci, tak nemohl najít odpovídající uplatnění. Ismail za tím vidí právě své studentské protistranické aktivity v Československu. Když nesehnal zaměstnání, rozhodl se znovu vrátit ke studiu a odjel zpět do Československa dělat aspiranturu – obdobu současného doktorandského studia.

„Posílali nás do komunistických zemí studovat, abychom se vrátili ještě více komunističtí, než jsme odjeli. Pro mnoho z nás to byl ovšem kulturní šok. My v Československu jsme se měli dobře oproti těm, kteří vyjeli studovat do tehdejšího Ruska,“ říká Ismail s tím, že velká část z nich se vrátila jako odpůrci komunismu. „Viděli jsme, že komunismus nefunguje, že nepřináší tu svobodu, o které nám vyprávěli,“ vysvětluje Ismail.

Cestu domů vyřešila Sametová revoluce

Nakonec přišla Sametová revoluce a Ahmed Ismail už nemusel řešit svůj návrat. Titul CSc. nakonec nezískal a po pádu komunistického režimu se vrhnul do podnikání. Nejprve si zařídil samoobsluhu a později začal podnikat s nemovitostmi.

Rodinu viděl naposledy v roce 2004, od té doby komunikují pouze přes internet nebo telefonicky. „Nejde to, oni nedostanou vízum a já tam nesmím,“ říká Ismail. Před dvěma lety se do Česka přestěhovala i jeho neteř, vystudovaná fyzioterapeutka. Je nyní na stáži, učí se češtinu a plánuje doplnit si české vysokoškolské vzdělání. Stýská se jí pouze po rodině, jinak jí nic ze Sýrie nechybí.

„Svět nás nechal na holičkách“

Kurdové jsou v posledních letech skloňováni v kontextu války proti Islámskému státu, ve které podle armády USA patřili k nejefektivnějším bojovníkům. Ahmed Ismail ovšem kritizuje Spojené státy kvůli tomu, že podle něj nechaly Kurdy na holičkách a dopustily masakr v Afrínu ze strany Turecka.

„Erdoganova politika vůči nám je stále vyostřenější. Zkoušel proti nám poslat islamisty, když viděl, že jsme je porazili, tak zaútočil přímo,“ komentuje tureckou vojenskou operaci Olivová ratolest.

Válka v Ismailově rodné Sýrii už trvá sedm let, což je o rok déle než druhá světová válka. Podle něj už Sýrie neexistuje a je pouze v zajetí mocností, které si tam podle jeho slov „dělají, co chtějí, včetně Ruska, USA, Íránu a nepřímo i Saúdské Arábie a Kataru“. 

Kurdistán jednou bude

„Kurdové bojovali za celý svět, ten je teď nechal na holičkách. V bojích padlo spoustu mladých hochů i děvčat.“

Ismail přes veškerá příkoří, kterým Kurdové čelí, věří, že jednoho dne se dočkají svého vlastního státu. Kromě mocností a států, na jejichž území se Kurdistán rozkládá, tomu nejvíce podle něj brání roztříštěnost a negramotnost, která vede k neschopnosti politicky jednat. Sám říká, že vše nelze řešit jenom silou.

„Největší problém nás Kurdů je, že nejsme jednotní,“ říká Ismail, který neoblomně věří, že Kurdistán zkrátka jednou vznikne. Vnímá výhrady, že nejsou jedním jednolitým národem. Důležité však podle něj je, že Kurdové v Sýrii, Turecku, Iráku, Ázerbájdžánu nebo v kavkazských zemích mluví stejným jazykem, jedí stejná jídla, mají stejné zvyky, a děti dokonce hrají stejné hry.

„Já možná neuvidím Kurdistán, možná ho neuvidí ani další generace, ale jednou bude.“ Připomíná, že Kurdové se v historii museli neustále bránit útokům. „Celá staletí byli masakrovaní, přesto nikdy nedali pokoj a nikdy ho nedají. Kurdistán jednou vznikne, zítra, pozítří, za sto nebo za dvě stě let.“

Nejsme náboženští fanatici

Kurdové patří k muslimům, ale ve většině nejsou ortodoxní věřící, mimo jiné nevyznávají mnohoženství. Pětaosmdesát procent kurdských žen se nezahaluje, na ulici chodí po boku mužů. „Nejsme fanatici, neodpalujeme se na ulici, abychom zabili nevinné lidi kvůli náboženství.“ To je podle Ismaila hlavním důvodem, proč se najdou politici, kteří s Kurdy sympatizují. „Nesoudí nás podle toho, jak vypadáme, ale podle činů.“ 

Kurdové tvoří v regionu kulturní výjimku. „Jsme hlavně Kurdové, fakt, že jsme i muslimové, je jen výsledek historie. Náboženství nám bylo násilně vnuceno, že vyznáváme islám je spíš souhra dějinných událostí,“ vysvětluje Ismail s tím, že jejich kultura je odlišná od arabské. 

„I to, že máme ženy bojovnice, potvrzuje, že naše kultura je odlišná od arabských muslimů. Až čtyřicet procent bojovníků jsou ženy. Nenajdete Kurda, který má čtyři ženy. Jestli ano, tak možná ze sta tisíce jednoho, a to sedláka někde v horách,“ říká Ismail.

Kurdština má 140 slov společných s češtinou

„Náš mateřský jazyk byl v Sýrii zakázán. Neumím kurdsky číst ani psát. Ve škole jsme se učili arabsky a anglicky. Jakmile jsme promluvili kurdsky, tak nás učitelé trestali."

Kulturní rozdíl jde ruku v ruce i s jazykovou odlišností. Kurdština patří do indoevropské jazykové rodiny, což Kurdové často hrdě zdůrazňují. Je jakýmsi osamoceným „ostrovem“ uprostřed arabských národů a arabštiny, zná souhlásky jako ž, š, ř nebo p.

Jak upozorňuje Ismail, kurdština má s češtinou podobných asi sto čtyřicet slov, například žena se kurdsky vyslovuje „žin“. Kurdové, kteří do Česka přišli v 90. letech, své děti učí kurdsky mluvit. 

Ahmed Ismail, věří, že jeho jazyk nebude záviset jen na ústní tradici. „Kurdština už se vrací zpátky do škol. V Iráku zhruba od roku 2003 mají Kurdové své školy. Objevují se i spisovatelé píšící kurdsky, hlavně v zahraničí,“ popisuje Ismail s tím, že někteří z mladší generace Kurdů už si mezi sebou posílají SMS v kurdštině. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Srbští studenti chtějí volby, Vučić je má za ubohé lháře

Studenti v Srbsku hledají kandidáty do voleb, kteří by dokázali porazit vládnoucí stranu prezidenta Aleksandara Vučiče. Současné vedení země obviňují z korupce a z neprůhledných státních zakázek. Jedna taková podle nich způsobila tragický pád střechy na nádraží v Novém Sadu, který vloni způsobil smrt šestnácti lidí. Prezident Vučić ale předčasné volby odmítá.
před 3 mminutami

Britská policie obvinila muže ze založení požárů spojených se Starmerem

Britská policie obvinila ze žhářství muže, který podle policistů v minulých dnech založil požár v domě premiéra Keira Starmera, v další budově a zapálil auto spjaté s předsedou vlády, informovaly ve čtvrtek tiskové agentury. Podle nich je obviněným jednadvacetiletý Ukrajinec Roman Lavrynovyč.
před 14 mminutami

„Všichni jsme stejní.“ Němci pohřbili přeživší holocaustu Friedländerovou

Říkalo se o ní, že je hlasem svědomí Německa. Na čtvrtečním pohřbu přeživší holocaustu Margot Friedländerové se v Berlíně sešli i dva spolkoví prezidenti či tři držitelé úřadu kancléře. Žena, která se až na sklonku života rozhodla poskytnout klíčové svědectví o odpuštění i recept pro boj proti nenávisti, si získala pozornost i respekt všech generací. Mimo jiné prohlašovala, že „jsme všichni stejní“ a že neexistuje žádná křesťanská, muslimská nebo židovská krev, ale krev jen jedna – lidská. Skonala v nedožitých 104 letech.
před 7 hhodinami

Mexickou influencerku zastřelili během vysílání

Mexickou influencerku Valerii Márquezovou, která propagovala krásu a nákladný životní styl, zastřelil neznámý muž během jejího živého vysílání na TikToku. Případ vyšetřuje policie jako „femicidu“, tedy vraždu ženy kvůli jejímu pohlaví. Influencerka, která mohla podle spekulací mít milostný vztah s vysoce postaveným členem drogového kartelu Jalisco New Generation, při příchodu útočníka nejprve ztlumila zvuk svého přenosu, pak se chytila za břicho a sesunula na stůl. Přivolaná policie následně zjistila, že má několik střelných ran.
před 7 hhodinami

Rusko-ukrajinská jednání v Istanbulu mají začít v pátek

Rusko-ukrajinská jednání v Istanbulu mají začít v pátek. Uskutečnit by se měly také třístranné schůzky mezi Turky, Rusy a Američany, jakož i Turky, Američany a Ukrajinci. Není jisté, zda se uskuteční jednání ve čtyřstranném formátu mezi USA, Ruskem, Ukrajinou a Tureckem. Kyjev posílá do Istanbulu na jednání s Rusy delegaci vedenou ministrem obrany Rustemem Umerovem, oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Sám se schůzky v Istanbulu nezúčastní poté, co ruský vůdce nevyslyšel jeho apel k přímým jednáním.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Izrael udeřil na Chán Júnis. Tamní nemocnice hlásí desítky mrtvých

Při izraelských vzdušných úderech na město Chán Júnis na jihu Pásma Gazy v noci na čtvrtek zahynulo nejméně 54 Palestinců, napsala agentura AP s odvoláním na místní nemocnici. Agentura AFP s odkazem na úřad civilní obrany odpoledne uvedla, že počet palestinských obětí v celé oblasti od začátku dne stoupl na 103. Úřady jsou zde ovládané teroristickým hnutím Hamás. Údaje není možné ověřit. USA jsou humanitární situací v Gaze znepokojeny.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Fico rok po atentátu kritizoval opozici, chce přísněji postihovat nenávist

Slovensko plánuje přísněji postihovat nenávistné projevy a narušování veřejných shromáždění, oznámil premiér Robert Fico v den prvního výročí pokusu o atentát na něj a po výjezdním jednání v Handlové, kde jej tehdy postřelil útočník. Premiér opětovně obvinil opozici a média ze šíření nenávisti a zopakoval, že existuje značné riziko útoku na další veřejné činitele. Opoziční politici ovšem tvrdí, že ke stoupajícímu napětí v zemi svým slovníkem přispívá právě sám premiér.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Kandidáti na prezidenta Jižní Koreje slibují vyřešení politické krize

V Jižní Koreji začala kampaň před předčasnými prezidentskými volbami, které budou 3. června. Kandidáti dvou hlavních politických stran slibují, že zemi vyvedou z politické krize, kterou před půlrokem odstartovalo neúspěšné vyhlášení stanného práva bývalým prezidentem Jun Sok-jolem. Ten byl následně odvolán a čelí vyšetřování kvůli vzpouře. Podle průzkumů vede kandidát levicové opozice před zástupcem vládnoucích konzervativců.
před 9 hhodinami
Načítání...