Americká velvyslankyně v Mexiku, která odmítala zeď, končí. Možná ji vystřídá exšéf General Motors

Americká velvyslankyně v Mexiku Roberta Jacobsonová končí. Zkušená diplomatka dlouhodobě kritizovala Trumpův plán na stavbu hraniční zdi. Do funkce ji jmenoval demokrat Barack Obama. Podle Reuters Jacobsonová po změně v Bílém domě ztrácela vliv. Jejím nástupcem by se mohl stát exšéf firem General Motors a AT&T Ed Whitacre, píše mexický list Reforma.

Americká velvyslankyně v Mexiku Roberta Jacobsonová
Zdroj: REUTERS Autor: Edgard Garrido

Zatímco demokratický prezident byl v Mexiku díky vstřícnému přístupu k přistěhovalcům vnímán pozitivně, jeho republikánský nástupce se krátce po loňském nástupu k moci dostal do ostrého sporu s prezidentem Enriquem Peňou Nietem.

Mexický lídr odmítl Trumpův požadavek na to, aby jeho země zaplatila stavbu zdi na hranicích, a zrušil svou cestu k severnímu sousedovi. Mexičané s nevolí sledují i Trumpovy snahy o vyvázání USA z obchodní dohody NAFTA, z níž podle šéfa Bílého domu profitují Mexičané na úkor Američanů.

Jacobsonová nyní v této napjaté atmosféře oznámila, že na začátku května opustí svůj post a po 31 letech služeb americké vládě bude hledat místo v jiné oblasti. „Společně jsme silnější,“ uvedla na Twitteru v naději na zlepšení americko-mexických vztahů, které označila za „silné a zásadní“.

V Mexiku působila od května 2016. Předtím zastávala v Obamově exekutivě funkci náměstkyně ministra zahraničí pro záležitosti západní polokoule. Podle Reuters byla po Trumpově nástupu vnímána stále více jako diplomatka bez reálného vlivu. Mexičtí činitelé sice oceňovali její vstřícný přístup, ale měli tendenci řešit společné otázky s Trumpovými poradci.

Americké ministerstvo zahraničí její odchod potvrdilo, jméno nástupce ale zatím neoznámilo. Mexický list Reforma ve čtvrtek napsal, že Trump plánuje jmenovat velvyslancem bývalého šéfa firem General Motors a AT&T Eda Whitacrea.