Policie vyšetřuje místopředsedkyni AfD kvůli šíření nenávisti. Vadil jí novoroční pozdrav v arabštině

Prvním německým politikem, na kterého dopadla nová přísnější pravidla pro fungování sociálních sítí, je místopředsedkyně Alternativy pro Německo (AfD) Beatrix von Storchová. Její profil Facebook a Twitter zablokovaly poté, co zveřejnila protiuprchlický příspěvek. Kromě toho ji kvůli podezření z trestného činu podněcování k nenávisti vyšetřuje policie.

Video Události
video

Události: Policie vyšetřuje místopředsedkyni AfD kvůli šíření nenávisti

Kolínská policie podala na místopředsedkyni krajně pravicové AfD von Storchovou trestní oznámení z šíření nenávisti vůči skupině obyvatel. Toho se měla politička dopustit koncem roku, když na svém twitterovém profilu zareagovala na novoroční přání kolínského sboru, které policisté zveřejnili v několika světových jazycích včetně arabštiny.

To se von Storchové nelíbilo a ve svém příspěvku obvinila policii z toho, že se jen snaží „uklidnit barbarské, muslimské hordy mužů, které hromadně znásilňují“.

Twitter následně profil političky na 12 hodin zablokoval a příspěvek smazal. Von Storchová jej ale zveřejnila na další sociální síti s dovětkem: „Uvidíme, jestli se to může říkat na Facebooku.“ Také odtud ale příspěvek zmizel a von Storchová se přes svůj profil nemohla k sociální síti několik hodin přihlásit.

Von Storchové se zastala další politička AfD Alice Weidelová, společně označily přístup sociálních sítí za cenzuru a konec právního státu. Kvůli příspěvku političky se ale na policii obrátily stovky lidí, které na ni podaly trestní oznámení. „Obsah tweetu je předmětem vyšetřování na základě trestních oznámení policie i soukromých občanů,“ potvrdil Ulf Willhuhn z kolínského státního zastupitelství. 

„Rok začíná zákonem o cenzuře a tím, že se naše úřady podrobují importované, plenící migrantské lůze, která osahává, mlátí a bodá nožem a na kterou si máme laskavě zvyknout,“ komentovala incident na sociální síti předsedkyně parlamentní frakce AfD Weidelová. „Německá policie nyní komentuje v arabštině, ačkoli úřední řečí v naší zemi je němčina,“ dodala. Také tento příspěvek následně Twitter zablokoval.

Sociální sítě při smázání a zablokování von Storchové postupovaly podle nového zákona, na základě kterého jim hrozí pokuta až 50 milionů eur (asi 1,3 miliardy korun), pokud do 24 hodin od upozornění nesmažou nenávistný obsah. Norma se týká zejména sítí jako Facebook, Twitter či YouTube, ale nikoli například e-mailových a messengerových služeb.

Zákon v úterý kritizoval předseda AfD Alexander Gauland, podle kterého je v ohrožení svoboda slova. „Tyto metody Stasi mi připomínají NDR,“ uvedl s odkazem na tajnou policii někdejšího východního Německa. Příznivce AfD vyzval, aby smazaný komentář von Storchové „znovu a znovu zveřejňovali“.

Von Storchová, která je vnučkou Hitlerova ministra financí a patří k nacionalistickému křídlu AfD, na sebe upoutala pozornost již v roce 2016, kdy se zapojila do kontroverze kolem výroku tehdejší předsedkyně strany Frauke Petryové. Ta řekla, že policisté musí zabránit ilegálnímu překročení hranic a „v případě nutnosti použít i střelnou zbraň“. Von Storchová na otázku na Facebooku, zda chce AfD „zabránit pomocí zbraní ve vstupu i ženám a dětem“, odpověděla, že ano. Později tvrdila, že jí jenom ujela myš.

Silvestrovský příspěvek policie z Kolína nad Rýnem pozornost von Storchové upoutal zřejmě proto, že právě v tomto západoněmeckém městě došlo během oslav příchodu roku 2016 k masivním sexuálním útokům na ženy. Podle policie měli většinu z nich na svědomí imigranti ze severní Afriky.

Letos k podobným hromadným útokům při silvestrovských oslavách v Německu nedošlo, v Berlíně ovšem policie pro oslavy konce roku zřídila „bezpečnou zónu“ pro ženy.