USA a Turecko vzájemně obnoví vydávání víz v plné míře

USA a Turecko vzájemně obnovily v plné míře vydávání víz. Jako první to oznámilo americké velvyslanectví v Turecku a krátce po něm stejně zareagovala i turecká ambasáda ve Washingtonu. Vydávání víz do USA bylo zastaveno v říjnu kvůli zatčení pracovníků amerických zastupitelských úřadů v Turecku. Ankara pak zavedla reciproční opatření.

Ministři zahraničí Rex Tillerson a Mevlut Cavusoglu
Zdroj: ČTK/AP Autor: Lefteris Pitarakis

V oznámení amerického velvyslanectví se uvádí, že konzulární mise v Turecku obnoví vydávání víz, protože ministerstvo zahraničí USA věří, že se „bezpečnostní situace dostatečně zlepšila, aby bylo možné obnovit vydávání víz v plné míře“. Ankara údajně poskytla dostatečné záruky. Podle amerického úřadu bude Turecko Spojené státy předem informovat o úmyslu zatknout místní konzulární personál.

USA už v listopadu avizovaly, že vízovou službu částečně obnoví, protože se turecká strana zaručila, že už nehodlá vyšetřovat žádné další zaměstnance amerických zastoupení.

Jeden z Turků zaměstnaných na americké misi byl zatčen kvůli podezření ze špionáže ve prospěch hnutí Fethulláha Gülena. Ankara tomuto duchovnímu, který žije v USA, připisuje hlavní slovo při zosnování loňského nezdařeného puče v Turecku.

Ankara hned v říjnu na oplátku zastavila vydávání víz pro Američany. Později podobně jako USA zákaz zmírnila a dnes službu obnovila v plné míře.