Končící švýcarská prezidentka navrhla referendum, které by vyjasnilo vztahy s EU

Pro uspořádání referenda, které by vyjasnilo vztah Švýcarska s Evropskou unií, se na Štědrý den vyslovila švýcarská prezidentka Doris Leuthardová. Vztahy země s unií totiž tento týden ochladly, když Evropská komise poskytla švýcarským burzám jen omezený přístup na trh EU. Švýcarsko tento krok označilo za diskriminační.

Švýcarská prezidentka Doris Leuthardová
Zdroj: Reuters Autor: David Mdzinarishvili

Neshody mezi Švýcarskem a Evropskou unií vyvstaly v souvislosti s jednáním Británie o odchodu z EU a o nových bilaterálních dohodách. To se však dotýká i Švýcarska, které stojí mimo EU.

Brusel totiž švýcarským burzám přivřel dveře na trh EU a chce nahradit zhruba sto dvoustranných ujednání, která upravují vztah s Bernem. 

Švýcarská prezidentka Leuthardová, jejíž funkční období od Nového roku končí, prohlásila, že spojovat uzavření rámcové dohody s tak technickou věcí, jako je rovnocennost akciových burz, není možné. „Některé země řadí Švýcarsko do stejné kategorie jako Británii, zatímco jiné chtějí posílit vlastní finanční centra na jeho úkor,“ řekla.

Rozhovory o nové rámcové smlouvě upravující vztahy mezi Švýcarskem a EU se konají už nějakou dobu. Jednání o celkové dohodě pokročilo minulý měsíc poté, co Švýcarsko souhlasilo se zvýšením svého příspěvku do rozpočtu EU. S dohodou však nesouhlasí nacionalistická Švýcarská lidová strana (SVP), která je nyní největší parlamentní skupinou.

Leuthardová švýcarské skepsi vůči unii sice rozumí, ale není jiné cesty než nalézt kompromis v jednání s blokem, který se na švýcarském obchodu podílí dvěma třetinami.

„Bilaterální vztah je důležitý,“ řekla Leuthardová švýcarskému listu Sonntags Blick. „Musíme proto vyjasnit náš vztah s Evropou. Musíme vědět, kam směřovat, a proto by referendum bylo užitečné,“ dodala.