Macronova vášeň pro Evropu bude odměněna, dostane za ni Cenu Karla Velikého

Cenu Karla Velikého, jedno z nejprestižnějších evropských ocenění, převezme francouzský prezident Emmanuel Macron. Slavnostní předání ceny proběhne v květnu v Cáchách.  Devětatřicetiletý Macron podle poroty reprezentuje „silnou vizi nové Evropy“. Letos stejné ocenění převzal papež František a mezi laureáty patří i český prezident Václav Havel, který dostal „Karla Velikého“ v roce 1991. 

Mezinárodní cena Karla Velikého se v Cáchách uděluje od roku 1950 za mimořádné zásluhy o sjednocení Evropy. Letos prý porotu přesvědčila Macronova „vášeň a angažmá“ pro Evropu i jeho „rozhodný boj proti jakékoli formě nacionalismu a izolacionismu“. Francouzský prezident už reagoval s tím, že se udělením ceny cítí poctěn a těší se na její převzetí.

Porota ceny vyzdvihuje zejména Macronův zářijový projev k budoucnosti Evropy, který prý dodal starému kontinentu novou odvahu. Podle poroty je nezapomenutelná scéna, kdy Macron při oslavách svého volebního vítězství na nádvoří Louvre nechal zahrát evropskou hymnu Ódu na radost namísto Marseillaisy.  

Starosta západoněmeckých Cách Marcel Philipp pak označil francouzského prezidenta za „odvážného průkopníka obnovy evropského snu“.