Cenu Karla Velikého, jedno z nejprestižnějších evropských ocenění, převezme francouzský prezident Emmanuel Macron. Slavnostní předání ceny proběhne v květnu v Cáchách. Devětatřicetiletý Macron podle poroty reprezentuje „silnou vizi nové Evropy“. Letos stejné ocenění převzal papež František a mezi laureáty patří i český prezident Václav Havel, který dostal „Karla Velikého“ v roce 1991.
Macronova vášeň pro Evropu bude odměněna, dostane za ni Cenu Karla Velikého
Mezinárodní cena Karla Velikého se v Cáchách uděluje od roku 1950 za mimořádné zásluhy o sjednocení Evropy. Letos prý porotu přesvědčila Macronova „vášeň a angažmá“ pro Evropu i jeho „rozhodný boj proti jakékoli formě nacionalismu a izolacionismu“. Francouzský prezident už reagoval s tím, že se udělením ceny cítí poctěn a těší se na její převzetí.
Porota ceny vyzdvihuje zejména Macronův zářijový projev k budoucnosti Evropy, který prý dodal starému kontinentu novou odvahu. Podle poroty je nezapomenutelná scéna, kdy Macron při oslavách svého volebního vítězství na nádvoří Louvre nechal zahrát evropskou hymnu Ódu na radost namísto Marseillaisy.
Starosta západoněmeckých Cách Marcel Philipp pak označil francouzského prezidenta za „odvážného průkopníka obnovy evropského snu“.
- Mezinárodní cena Karla Velikého (Der Internationale Karlspreis zu Aachen) se uděluje v Cáchách od roku 1950 za mimořádné zásluhy o evropské sjednocení a porozumění. Je jednou z nejprestižnějších evropských cen.
- Cena odkazuje na Karla I. Velikého, vládce Franské říše a zakladatele pozdější Svaté říše římské, jenž v Cáchách sídlil a je ve městě pohřben. Do historie se zapsal jako první evropský sjednotitel, za což si vysloužil přízvisko otec Evropy. V jeho říši se mu podařilo upevnit centrální moc, šířit křesťanskou víru, vzdělanost, jednotné písmo i latinu jako dorozumívací jazyk.
- Základy ceny položil v prosinci 1949 zakladatel čtenářského spolku „Corona Legentium Aquensis“ Kurt Pfeiffer, který navrhl udělovat novou cenu mimo jiné za nejvýznamnější přínos k rozvoji porozumění v západní Evropě.
- Mezi držitele ceny patří i bývalý český prezident Václav Havel, jemuž byla udělena v roce 1991. V minulosti ocenění dostali například v roce 1988 tehdejší francouzský prezident Francois Mitterrand společně s německým kancléřem Helmutem Kohlem, v roce 2000 americký exprezident Bill Clinton, v roce 2008 kancléřka Angela Merkelová a loni předseda Evropského parlamentu Martin Schulz. Prvním nositelem ceny se v roce 1950 stal zakladatel panevropské myšlenky Richard Coudenhove-Kalergi.
- V květnu 2016 cenu Karla Velikého přijal ve Vatikánu papež František, který byl oceněn za naději a povzbuzení, které podle poroty přináší Evropanům. V roce 2004 obdržel „mimořádnou“ Karlovu cenu papež Jan Pavel II.