Válka je nevyhnutelná. Otázkou je, kdy propukne, uvedla KLDR

Válka na Korejském poloostrově se podle středečního prohlášení severokorejského ministerstva zahraničí stala nevyhnutelnou. Podle něj za to mohou hrozby, které vůči Pchjongjangu zaznívají z Washingtonu. Vinu připsalo i společným manévrům Spojených států a Jižní Koreje. KLDR nedávno provedla další raketový test, který odsoudila Rada bezpečnosti OSN.

„Zbývající otázkou je nyní, kdy válka propukne?,“ sdělil mluvčí severokorejského ministerstva zahraničí. „Nechceme válku, ale nebudeme se před ní schovávat,“ dodal v prohlášení, z něhož citovala agentura Reuters.

Mluvčí kritizoval neupřesněné výroky amerických představitelů, které označil za „konfrontační válečné štvaní“.

O možnosti vojenského střetu s KLDR nedávno hovořil bezpečnostní poradce Bílého domu Herbert McMaster a člen branného výboru amerického Senátu Lindsey Graham. Ten vyzval Pentagon, aby zahájil evakuaci rodin amerických vojáků umístěných v Jižní Koreji, protože konflikt s KLDR se blíží.

„Vzhledem k provokacím Severní Koreje je šílenství posílat manželky a děti na jih. Chci, aby s tím Pentagon přestal, je čas je z Jižní Koreje vyvézt,“ řekl Graham. Spojené státy mají nyní na Korejském poloostrově 28 500 vojáků, kontingent tam udržují od korejské války z let 1950–53.

Do pátku probíhá americko-jihokorejské cvičení

V pondělí začaly rozsáhlé společné letecké manévry USA a Jižní Koreje. Cvičení, které by mělo trvat do pátku, považuje Pchjongjang za provokaci. Zapojeno je do něj kolem 12 tisíc členů ozbrojených sil USA.

Washington a Soul se rozhodly cvičení uskutečnit navzdory výzvám Ruska a Číny, které požadovaly jeho odvolání. Čína a Rusko v poslední době vybízely USA a Jižní Koreu, aby zastavily svá velká společná vojenská cvičení výměnou za to, že KLDR zastaví své zbrojní programy.

Navzdory rezolucím OSN vypálila Severní Korea 28. listopadu další raketu, o které tvrdí, že je schopna zasáhnout celé Spojené státy. Všech patnáct členských zemí RB OSN zkoušku odsoudilo. USA vyzvaly svět, aby s Pchjongjangem přerušil veškeré styky.

Totalitní severokorejský režim pravidelně vyhrožuje jak Soulu, tak jeho spojenci Washingtonu. Severní a Jižní Korea zůstávají technicky ve válečném stavu. Vzájemný konflikt z 50. let byl totiž ukončen pouze dohodou o příměří, nikoli řádnou mírovou smlouvou.