„Zbývající otázkou je nyní, kdy válka propukne?,“ sdělil mluvčí severokorejského ministerstva zahraničí. „Nechceme válku, ale nebudeme se před ní schovávat,“ dodal v prohlášení, z něhož citovala agentura Reuters.
Mluvčí kritizoval neupřesněné výroky amerických představitelů, které označil za „konfrontační válečné štvaní“.
O možnosti vojenského střetu s KLDR nedávno hovořil bezpečnostní poradce Bílého domu Herbert McMaster a člen branného výboru amerického Senátu Lindsey Graham. Ten vyzval Pentagon, aby zahájil evakuaci rodin amerických vojáků umístěných v Jižní Koreji, protože konflikt s KLDR se blíží.
„Vzhledem k provokacím Severní Koreje je šílenství posílat manželky a děti na jih. Chci, aby s tím Pentagon přestal, je čas je z Jižní Koreje vyvézt,“ řekl Graham. Spojené státy mají nyní na Korejském poloostrově 28 500 vojáků, kontingent tam udržují od korejské války z let 1950–53.
Do pátku probíhá americko-jihokorejské cvičení
V pondělí začaly rozsáhlé společné letecké manévry USA a Jižní Koreje. Cvičení, které by mělo trvat do pátku, považuje Pchjongjang za provokaci. Zapojeno je do něj kolem 12 tisíc členů ozbrojených sil USA.
Washington a Soul se rozhodly cvičení uskutečnit navzdory výzvám Ruska a Číny, které požadovaly jeho odvolání. Čína a Rusko v poslední době vybízely USA a Jižní Koreu, aby zastavily svá velká společná vojenská cvičení výměnou za to, že KLDR zastaví své zbrojní programy.
Navzdory rezolucím OSN vypálila Severní Korea 28. listopadu další raketu, o které tvrdí, že je schopna zasáhnout celé Spojené státy. Všech patnáct členských zemí RB OSN zkoušku odsoudilo. USA vyzvaly svět, aby s Pchjongjangem přerušil veškeré styky.
Totalitní severokorejský režim pravidelně vyhrožuje jak Soulu, tak jeho spojenci Washingtonu. Severní a Jižní Korea zůstávají technicky ve válečném stavu. Vzájemný konflikt z 50. let byl totiž ukončen pouze dohodou o příměří, nikoli řádnou mírovou smlouvou.