Vzniká „klimatická kuchařka“. Summit OSN v Bonnu ukázal praktickou cestu, jak bojovat s oteplováním

Klimatický summit OSN v Bonnu - COP 23 - skončil. Čím bylo letošní setkání významné? Především dohodou na základních obrysech toho, jak v praxi realizovat Pařížskou klimatickou dohodu a jak její text naplnit konkrétním obsahem v podobě celé řady adaptačních a mitigačních opatření (kroky ke zpomalení změny klimatu - pozn. red.). Delegáti vypracovali rozsáhlý soubor dokumentů, z nichž mají v příštím roce vzniknout společná prováděcí pravidla ke zmiňované dohodě. Umožní srovnávat klimatické cíle jednotlivých zemí včetně jejich plnění.

„Mezi hlavní závěry jistě patří významný pokrok v přípravě implementačního balíčku Pařížské dohody, který má být definitivně schválen již příští rok na COP24 v polských Katovicích. Podařilo se uzavřít, že Adaptační fond bude finančním nástrojem Pařížské dohody, což je významné zejména pro nejvíce ohrožené malé ostrovní státy, mezi něž patří i Fidži, které konferenci předsedalo,“ popsal klíčové výstupy Pavel Zámyslický, vedoucí expertního týmu českých vyjednavačů na klimatických summitech.

Hlavní jednací sál klimatického summitu OSN v Bonnu
Zdroj: Reuters/Wolfgang Rattay

„Evropská unie se rovněž interně dohodla a v závěru konference deklarovala, že dokončí ratifikaci dohody z Dohá, jenž se týká druhého období Kjótského protokolu, do konce letošního roku,“ dodal Zámyslický, ředitel odboru energetiky a ochrany klimatu MŽP.

Zatímco loňský summit v Marakéši provázela určitá nejistota poté, co byl Donald Trump čerstvě zvolen americkým prezidentem, letošní konference vyslala jasný signál, že naplňování cílů Pařížské klimatické dohody je prioritou. Státy pokročily v přípravě obsáhlého manuálu, jak implementovat cíle dohody. „Kuchařka“ už má základní kostru, třebaže řadu dílčích bodů je třeba ještě dokončit, aby celý dokument, jak již bylo zmíněno, mohl být schválen na příštím summitu.

Intenzivní dialog s městy i regiony

Už za rok totiž proběhne první revize tzv. národních redukčních příspěvků, což jsou plány jednotlivých zemí, o kolik hodlají snížit emise skleníkových plynů. Státy na toto téma povedou v příštích 12 měsících intenzivní dialog a shodly se na tom, že do něho co nejvíce zapojí i další klíčové aktéry – města, regiony, mezinárodní instituce, soukromý sektor i občanskou společnost.

Během vyjednávání přišlo na přetřes i téma financování klimatických opatření. S tím úzce souvisí otázka zpoplatnění emisí CO2, tedy stanovení uhlíkové daně. Velkým tématem konference byla udržitelná mobilita ve městech, kde dochází k produkci 70 procent všech celosvětových emisí.

Na konferenci se také řešila problematika ochrany světových oceánů před důsledky klimatické změny, bylo též dosaženo zásadní dohody v oblasti snižování emisí skleníkových plynů pocházejících ze sektoru zemědělství.

A v neposlední řadě byla námětem řady debat problematika odklonu od uhlí a snížení závislosti lidstva na fosilních palivech, jejichž spalování má největší podíl na celosvětových emisích skleníkových plynů a je hlavním motorem procesu globálního oteplování. 

Jak se vyjednává na klima summitu?

Základními jednotkami, které se účastní mezinárodních klimatických vyjednávání, jsou národní státy. Skoro dvě stě jich je součástí Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu a tím pádem se účastní každoročních klimatických summitů – jako byl ten letošní v Bonnu.

„Velká část vyjednávání neprobíhá v hlavním sále, ale ve vedlejších sálech, kde se potkávají zástupci kontaktních skupin. Jsou určeni vyjednavači, co obchází ty nejvýznamnější státy nebo země, které mají problém s aktuálním textem dohody, a snaží se dojednat kompromis. Často se vedou také neformální vyjednávání v zákulisí,“ přibližuje Pavel Zámyslický.

6 minut
Zhodnocení závěrů klimatického summitu v Bonnu
Zdroj: ČT24

Vzhledem k uvedenému počtu zemí je však logické, že každá s každou nemůže vést bilaterální jednání. Proto dochází k jejich sdružování do různých zájmových koalic, jimž se říká „like-minded groups“ (skupiny stejně smýšlejících). „Skupina má daleko větší váhu, když mluví za více zemí. EU se potkává se všemi koalicemi, v některých věcech má blízko k Umbrella Group (tu tvoří také ekonomicky vyspělé země), poměrně intenzivní kontakt je s Aliancí malých ostrovních států, která v rámci G77 zastává z našeho pohledu konstruktivní stanoviska,“ míní Zámyslický.

Přinejmenším od kodaňského summitu v roce 2009 je jedním z klíčových aktérů mezinárodních klimatických vyjednávání Čína. Na summitu v Bonnu hájila zájmy rozvojových zemí sdružených do výše uvedené skupiny G77 a byla lídrem co se týče jejich snahy a tlaku na vyspělé země, aby více dodržovaly své klimatické závazky vyplývající z druhého období Kjótského protokolu. „Rozvojové země také požadovaly, aby vyspělé státy dopředu deklarovaly, kolik peněz dají k dispozici do Zeleného klimatického fondu do roku 2020,“ doplnil Zámyslický.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

ŽivěAmerický prezident Trump mluví ke sto dnům ve funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil s projevem ke sto dnům ve funkci. Nabízíme ho živě v tlumočeném i původním znění. Trump předtím oznámil, že americká vláda poskytne automobilkám vyrábějícím ve Spojených státech úlevu od pětadvacetiprocentních cel na automobily. Zdůvodnil to mimo jiné ochranou národní bezpečnosti.
před 5 mminutami

Trump uleví automobilkám vyrábějícím v USA od cel

Americká vláda poskytne automobilkám vyrábějícím ve Spojených státech úlevu od pětadvacetiprocentních cel na automobily. Prezident Donald Trump to zdůvodnil mimo jiné ochranou národní bezpečnosti. Podle ministra obchodu Howarda Lutnicka má krok pomoci firmám při návratu dodavatelských řetězců do USA a má zmírnit dopady dovozních poplatků na autodíly. Ty by měly začít platit od 3. května.
před 31 mminutami

„Ztělesňuje silnou Kanadu.“ Světoví lídři gratulují Carneymu k volebnímu vítězství

Prezidenti Ukrajiny a Francie Volodymyr Zelenskyj a Emmanuel Macron, britský premiér Keir Starmer či předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová poblahopřáli kanadskému premiérovi a lídrovi Liberální strany Markovi Carneymu k vítězství v předčasných parlamentních volbách. Vyslovili se také pro spolupráci a posílení vzájemných vztahů. Zájem o spolupráci vyjádřily také Dillí a Peking. Carneymu gratuloval i prezident USA Donald Trump, jehož politika byla hlavním tématem kanadské předvolební kampaně.
včeraAktualizovánopřed 35 mminutami

Kanadské volby vyhráli liberálové. Většinu mít ale nebudou, odhaduje CBC

Liberální strana kanadského premiéra Marka Carneyho, která vyhrála pondělní předčasné volby, nebude mít v parlamentu většinu, předpokládá projekce veřejnoprávní televize CBC. Carney už předtím řekl, že je připravený spolupracovat i s jinými stranami. Hlasy se stále ještě sčítají. Na třetím místě dle odhadů skončil Québecký blok, na čtvrtém Nová demokratická strana, jejíž lídr Jagmeet Singh oznámil, že rezignuje na funkci.
včeraAktualizovánopřed 41 mminutami

„Tak to nemělo dopadnout.“ V Kyjevě se rozloučili s rodinou zavražděnou Rusy

Lidé se v Kyjevě naposledy rozloučili s rodinou Chudjových. Otec, matka a syn zahynuli při čtvrtečním ruském raketovém útoku na metropoli. Přežila jen čtrnáctiletá dcera. Pohřbu se zúčastnit nemohla – s fyzickými zraněními a psychickými dopady stále leží v nemocnici. Celkem úder zabil třináct lidí a přes devadesát jich zranil. Navzdory pokračujícím jednáním o příměří šlo o nejsmrtelnější ruský útok na ukrajinské hlavní město za poslední téměř rok.
před 1 hhodinou

Americká letadlová loď uhýbala před palbou, „ztratila“ při tom stíhačku

Z paluby americké letadlové lodi USS Harry S. Truman se do moře zřítil bojový letoun F/A-18 Super Hornet a tahač, který ho vlekl, uvedla televizní stanice CNN s odvoláním na prohlášení amerického námořnictva. Podle televize je hodnota letounu více než 60 milionů dolarů (přibližně 1,3 miliardy korun). Loď prováděla prudký manévr, aby se vyhnula vzdušnému útoku jemenských hútíjských povstalců, řekl CNN nejmenovaný americký činitel.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Střelba v centru švédské Uppsaly má tři oběti

Tři lidé přišli v úterý o život při střelbě v centru švédského města Uppsala, asi šedesát kilometrů severně od Stockholmu, informovala místní média s odvoláním na policii. Na místě poblíž náměstí Vaksala torg v centru města pokračuje rozsáhlá policejní operace. Policie událost vyšetřuje jako vraždu, zadržen dosud nikdo nebyl.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Španělsko obnovilo dodávky proudu, po příčinách výpadku pátrá

Dodávky elektrické energie ve Španělsku a v Portugalsku, které v pondělí zasáhl celostátní výpadek proudu, jsou téměř zcela obnoveny. Asi z 90 procent už fungují také mobilní sítě, problémy ale přetrvávají na železnici a někde nefungují semafory na silnicích, informují místní média. Soud v Madridu začal vyšetřovat, zda blackout nezpůsobil kyberútok. Energetici to vyloučili, také podle části expertů je taková příčina málo pravděpodobná.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami
Načítání...