Americký dezertér Bergdahl, kterého věznil Taliban, za mříže nemusí. Čeká ho ale pokuta a degradace

Jednatřicetiletý seržant a dezertér Bowe Bergdahl bude muset zaplatit pokutu, bude degradován a přijde o vojenskou čest, do vězení ale nemusí, rozhodl vojenský soud na severokarolínské základně Fort Bragg. Bergdahla zadržoval pět let Taliban a jeho příběh vyvolal řadu otazníků. Prezident Donald Trump se ovšem nechal slyšet, že by ho nechal popravit.

Dezertér Bowe Bergdahl
Zdroj: ČTK/AP Autor: Gerry Broome

Součástí rozsudku je pokuta ve výši 10 tisíc dolarů (220 tisíc korun), kterou bude odsouzený splácet deset měsíců. Zbavením vojenské cti Bergdahl přijde o všechny výhody válečného veterána.

Rozsudek je ale pro americké novináře překvapením, protože souzenému dezertérovi hrozil vysoký trest a během vyšetřování údajně s prokurátory výrazněji nespolupracoval. Prokuratura žádala pro vojáka 14 let za mřížemi za to, že podle nich ohrozil americké vojáky v Afghánistánu.

Obhájci argumentovali tvrzením, že jejich klient během pětiletého zajetí trpěl a odnesl si psychické problémy. Neuvědomoval si prý následky svého činu. Soudce Jeffery Nance své rozhodnutí nijak nekomentoval.

Bergdahla zadržel afghánský Taliban, když 30. června 2009 opustil své stanoviště. V zajetí ho radikální islamisté drželi bezmála pět let. Na svobodu se dostal výměnou za propuštění pěti členů Talibanu zadržovaných na americké vojenské základně Guantánamo.

Část Bergdahlových kolegů mu vyčítá, že k teroristům odešel záměrně a že při snaze o jeho osvobození zahynulo několik amerických vojáků.

Bergdahl připouští dezerci, ale sympatie s radikály popírá. Bezprostředně po svém osvobození popisoval, že byl mučen a držen v kleci. „Byl jsem nepřítelem zajat proti své vůli,“ prohlásil během jednoho slyšení u vojenského soudu ve městě Fort Bragg ve státě Severní Karolína.

„V té době jsem neměl v úmyslu rozpoutat pátrací a záchranné operace… Je to velice neomluvitelné,“ řekl voják, který neúspěšně požádal o milost tehdejšího prezidenta Baracka Obamu.

Americký voják a dezertér Bowe Bergdahl
Zdroj: REUTERS
Autor: Jonathan Drake

Případ vyvolal v USA spory mezi Obamou a zákonodárným sborem. Zejména republikánští kongresmani kritizovali fakt, že Bílý dům Bergdahlovu výměnu za radikály provedl tajně a neinformoval Kongres, jak mu přikazuje zákon.

Podle Obamy ale bylo nutné k akci sáhnout rychle, neboť bylo ohroženo Bergdahlovo zdraví a život. Seržant po osvobození několik týdnů pobýval ve vojenské nemocnici.

„Naprostá ostuda,“ reagoval na rozsudek Trump

Kauza zasáhla i do loňské prezidentské kampaně. Pozdější vítěz Trump o Bergdahlovi prohlásil, že je „zrádce a zasloužil by popravit“. Pochopení pro znění rozsudku neprojevil prezident ani teď. „Rozhodnutí o seržantu Bergdahlovi je úplná a naprostá ostuda naší země a naší armády,“ napsal na Twitteru.