Jak se vyvine situace v Katalánsku? Jedním ze scénářů je občanská neposlušnost a pouliční nepokoje

Španělsko obvinilo sesazené členy katalánské vlády v čele s expremiérem Puigdemontem ze vzpoury. Hrozí jim až 25 let vězení – a stejný trest může dostat vedení rozpuštěného parlamentu, které o jednostranném vyhlášení nezávislosti umožnilo hlasovat. Centrální vláda v Madridu oficiálně převzala nad katalánským regionem dočasnou kontrolu. Tady jsou možné scénáře dalšího vývoje v regionu, který čekají 21. prosince nové volby.

Video Horizont ČT24
video

Scénáře možného budoucího vývoje v Katalánsku

Varianta 1: prohra separatistických stran

Španělský kabinet sází právě na tyto předčasné volby a v nich na vítězství stran, které se staví za jednotu Španělska. Podle průzkumů by separatistické síly mohly v regionálním parlamentu ztratit většinu. Společnost je ale rozdělená na dvě zhruba stejně silné skupiny a hrozí, že volby skončí patem.

Varianta 2: občanská neposlušnost a pouliční nepokoje

Hlavní separatistická uskupení vyzvala k občanské neposlušnosti včetně státních úředníků, kteří mají reagovat pokojným odporem. V pondělí se těmito instrukcemi ale řídil jen sesazený ministr a generální tajemník katalánského ministerstva vnitra. Oba po chvíli své kanceláře zase opustili.

„Zeptali se mě, jestli se cítím vyhozen. Řekl jsem, že ne, protože vyhodit mě může jen moje vláda,“ vysvětlil generální tajemník katalánského ministerstva vnitra César Puig.

Klíčovou roli bude hrát regionální policie, které od začátku týdne šéfuje nový prezident. Část katalánského sboru už dala najevo, že se příkazy z Madridu nechce řídit. Ve hře tak zůstává varianta, že je nahradí státní policie, která 1. října tvrdě zasáhla proti Kataláncům, kteří chtěli hlasovat v protizákonném referendu. To by mohlo vyvolat novou sérii pouličních nepokojů a nahrát do karet separatistům. 

Secesionistická uskupení do voleb půjdou

Katalánské separatistické strany v pondělí potvrdily, že se zúčastní předčasných voleb. Vedení stran bude v nejbližších dnech řešit, zda sestaví volební koalici jako před minulými volbami, či budou kandidovat odděleně. K vytvoření koalice stran podporujících jednotu Španělska vyzvala na druhé straně i vůdkyně nejsilnější unionistické strany v Katalánsku, informoval deník El País.

Po pátečním rozpuštění katalánské vlády a vedení parlamentu vyzývali někteří separatisté k bojkotu předčasných voleb, s jejichž pomocí chce Madrid obnovit v regionu ústavní pořádek. Dnes se ale dvě nejvýznamější separatistické strany shodly, že do voleb půjdou. „Uvidíme se u voleb, pane Rajoyi. Nemáme strach zúčastnit se voleb,“ vzkázala španělskému premiérovi Marianu Rajoyovi členka vedení Demokratické evropské strany Katalánska (PDeCAT) Marta Pascalová po jednání stranických lídrů.