Záhadnou ztrátu sluchu hlásili na Kubě hlavně američtí tajní agenti. Dopadli nejhůř

Záhadné zdravotní potíže personálu americké ambasády na Kubě zasáhly hlavně tajné agenty. Svým nadřízeným si stěžovali na podivné zvuky, ztrátu sluchu či zažívací potíže, uvedla agentura AP. USA kvůli tomu oznámily stažení většiny pracovníků z ambasády v Havaně. Kubánský režim vinu odmítá.

Americká ambasáda na Kubě
Zdroj: REUTERS Autor: Alexandre Meneghini

Není jasné, zda byli pracovníci zpravodajských služeb prvními z celkových 21 obětí, nebo pouze jako první promluvili o potížích. „Téměř žádné z informací, které se dostaly na veřejnost, nejsou zcela jednoznačné. Ale to je Kuba,“ napsala agentura AP. Problémy zřejmě začaly bezprostředně po zvolení Donalda Trumpa loni v listopadu.

Z potvrzených případů údajně dopadli nejhůře právě tajní agenti. Následky se různí od ztráty sluchu až po poškození mozku. Pronikavé vysokofrekvenční zvuky přirovnávané k hlasitým cvrčkům slyšely zasažené osoby ve svých obydlích a někdy i v jejich okolí.

V nejčerstvějších případech ale podle vyšetřovatelů oběti pocítily následky, aniž si předtím všimly něčeho neobvyklého, což naznačuje, že útoky se vyvíjejí a jsou nyní sofistikovanější.

Zdroj útoku neznámý

Přestože americké ministerstvo zahraničí považuje stížnosti obětí za „lékařsky prokázané“, zůstává otázkou, zda potíže všech 21 osob mají stejnou příčinu. Zdravotní problémy podobného charakteru ohlásilo i několik kanadských diplomatů.

„Dokud kubánská vláda nebude schopna zajistit bezpečnost našich diplomatů na Kubě, bude na naší ambasádě omezen počet zaměstnanců na nezbytně nutný, aby byl počet diplomatů vystavených riziku zdravotní újmy co nejnižší,“ řekl minulý týden šéf americké diplomacie Rex Tillerson.

Americké úřady soudí, že se diplomaté mohli stát obětí akustických útoků infrazvukem či ultrazvukem, vzhledem k poškození sluchu dotčených lidí. Poškození mozku ale v případě zvukového útoku pravděpodobné není.

Neznámá hrozba by mohla nabourat lepšící se vztahy Kuby a Washingtonu. USA například vydaly varování pro své občany, že hotely v Havaně nejsou bezpečné, což pravděpodobně srazí pro Kubu klíčové příjmy z turismu.

Odvolání 60 procent pracovníků ambasády zase znamená, že se zastaví zpracovávání žádostí Kubánců o americká víza. Ročně se jich přitom vyřizovalo asi 20 tisíc.

Havana vinu odmítá, ve hře je i třetí země

Kubánské ministerstvo zahraničí v pátek označilo reakci americké diplomacie na incidenty za ukvapenou. Havana jakýkoli podíl na útocích odmítá a část amerických lídrů jí věří, sdělily AP zdroje z americké vlády.

Lehčí akustické zbraně se používají k rozhánění davů, s těžšími kalibry od velikosti baseballového míčku po kontejner experimentovaly armády USA, Ruska i Číny. Není tak vyloučeno, že za útokem stojí nějaká další země.

USA obnovily po více než půlstoletí diplomatické styky s Kubou v roce 2015 z iniciativy tehdejšího prezidenta Baracka Obamy. Vedle ambasád bylo opětovně zavedeno například pravidelné letecké spojení, byly obnoveny poštovní služby či pravidelná lodní doprava mezi USA a ostrovem.

Po nástupu Trumpa ale vztahy opět ochladly a republikánský prezident zrušil či omezil některá vstřícná opatření svého předchůdce.