USA stahují personál z ambasády na Kubě kvůli záhadným útokům, varují i turisty

Spojené státy stahují více než polovinu svého personálu z ambasády na Kubě. Reagují tak zřejmě na incidenty, při kterých část diplomatů ohluchla. Podle některých expertů mohlo jít o cílené útoky akustickou zbraní. Americké úřady navíc varují turisty před návštěvami Kuby a přestávají na neurčito vydávat americká víza. Kubánské ministerstvo zahraničí označilo krok Washingtonu za ukvapený.

Americká ambasáda na Kubě
Zdroj: REUTERS Autor: Alexandre Meneghini

Na americkém zastoupení v Havaně zůstanou pouze nezbytní zaměstnanci, všichni ostatní musejí i s rodinami odjet. Podle CNN tu budou konzulární úředníci, aby mohli v případě potíží poskytnout Američanům na Kubě pomoc.

Agentura AP s odvoláním na nejmenované diplomatické činitele uvedla, že ambasádu opustí šedesát procent amerických zaměstnanců, kterých na misi v Havaně celkem působí zhruba pět desítek. Spojené státy rovněž varovaly americké občany před cestami na Kubu. Většina diplomatů totiž zaznamenala zdravotní komplikace při pobytu v hotelích.

„Dokud kubánská vláda nebude schopná zajistit bezpečnost našich diplomatů na
Kubě, bude na naší ambasádě omezen počet personálu na nezbytně nutný, aby byl počet diplomatů vystavených riziku zdravotní újmy co nejnižší.“

Rex Tillerson

šéf americké diplomacie

Americký ministr zahraničí také upozornil, že vyšetřování dosud neodhalilo, kdo je za incidenty zodpovědný. Kuba spojitost s incidenty odmítá.

„Rozhodnutí, které dnes prostřednictvím ministerstva zahraničí oznámila vláda Spojených států, považujeme za ukvapené, které bude mít dopad na vzájemné vztahy,“ prohlásila v reakci na postoj Washingtonu Josefina Vidalová, která má na kubánském ministerstvu zahraničí na starosti záležitosti týkající se USA.

Zdravotní vyšetření potvrdila, že újmu na zdraví utrpělo 21 Američanů. Jednotlivé případy se od sebe velmi lišily, od vážného poškození či ztráty sluchu po poškození mozku nebo nevolnost. Diplomaté byli mnohdy po velmi krátkém pobytu v Havaně nuceni vrátit se do vlasti. Zdravotní potíže podobného charakteru nahlásilo i několik kanadských diplomatů.

Příčina stále není známa. Americké úřady soudí, že se diplomaté mohli stát obětí akustických útoků, vzhledem k poškození sluchu dotčených lidí. Podle vyšetřovatelů FBI ale některé oběti nesou známky poškození mozku, což by v případě zvukového útoku nebylo pravděpodobné.

Viník neznámý, ve hře je i třetí země

Lehčí akustické zbraně se používají k rozhánění davů, s těžšími kalibry od velikosti baseballového míčku po kontejner experimentovaly armády USA, Ruska i Číny. Není tak vyloučeno, že za útokem stojí nějaká další země. 

O událostech tento týden jednal americký ministr zahraničí Rex Tillerson se svým kubánským protějškem Brunem Rodríguezem. „Kuba nám sdělila, že pokračuje ve vyšetřování útoků, a my nadále pokračujeme ve spolupráci (s Kubánci), abychom jejich úsilí podpořili,“ sdělil Tillerson s tím, že diplomatické vztahy mezi oběma zeměmi zůstávají.

USA obnovily po více než půlstoletí diplomatické styky s Kubou v roce 2015 z iniciativy tehdejšího prezidenta Baracka Obamy. Vedle ambasád bylo opětovně zavedeno například pravidelné letecké spojení, byly obnoveny poštovní služby či pravidelná lodní doprava mezi USA a ostrovem.

Po nástupu Donalda Trumpa ale vztahy opět ochladly a republikánský prezident zrušil či omezil některá vstřícná opatření svého předchůdce.