Mírová smlouva mezi Izraelem a Jordánskem v ohrožení. Krizi zažehl incident před ambasádou

Vztahy mezi Jordánskem a Izraelem procházejí krizí a izraelská ambasáda v Ammánu zůstává neobsazená. V Jordánsku se ozývá i volání po vypovězení mírové smlouvy mezi oběma zeměmi. Ochlazení vztahů připomíná situaci před dvaceti lety po nepovedeném pokusu izraelské tajné služby zabít v Jordánsku šéfa hnutí Hamás.

Dav Jordánců před izraelskou ambasádou v Ammánu
Zdroj: ČT24

Důvodem současného ochlazení vztahů je incident, který se před izraelskou ambasádou v Ammánu odehrál před dvěma měsíci. Izraelský člen ochranky zde zastřelil dva Jordánce a následně se spolu s dalšími zaměstnanci ambasády vrátil do Izraele. Střelbě údajně předcházela snaha šestnáctiletého Jordánce bodnout Izraelce šroubovákem. Jordánský král Abdalláh II. požaduje vyšetření celého incidentu.

Také před dvaceti lety obklíčila izraelské velvyslanectví jordánská policie. „Náš král Husajn byl v roce 1997 nesmírně rozlícený. Stalo se to totiž po podepsání mírové dohody s Izraelem v roce 1994,“ vysvětluje expert na jordánskou společnost Marwán Šeháde.

Cílem izraelského atentátu se tehdy stal vůdce palestinského Hamásu Chálid Mišál. Premiér Benjamin Netanjahu dal rozvědce rozkaz se pomstít za kampaň sebevražedných atentátů.

Video Události
video

Události: Izraelsko-jordánská krize

25. září 1997 vystoupil krátce po desáté hodině Chálid Mišál před kanceláří Hamásu na ammánské Zahradní ulici. Na místě už na něj čekali dva evropsky vyhlížející muži. Jeden z nich k Mišálovi prudce přiskočil a vstříkl mu do obličeje neznámou látku. Jed měl představitele Hamásu zabít během 48 hodin.

Oba atentátníci skončili v rukou jordánské policie. Zbytek týmu se ale ukryl na velvyslanectví.

Rozlícený jordánský král Husajn dal premiéru Netanjahuovi ultimátum. Pokud Izrael nevydá protijed a neomluví se, mírová dohoda půjde k ledu. „Ve čtvrtek to vypuklo, průlom nastal během neděle odpoledne. A během nedělního večera jsme dohodli všechny detaily,“ vzpomíná na jednání Efraim Halevy, který se později stal ředitelem Mossadu.

Hluboké ponížení Benjamina Netanjahua

Izrael nakonec poslal umírajícímu Mišálovi protijed a propustil šedesátku palestinských vězňů včetně chromého zakladatele Hamásu šajcha Jasína. Navrch zazněla v jordánském královském paláci osobní omluva.

Pro Benjamina Netanjahua to znamenalo hluboké ponížení. Takové, že i po dvaceti letech komplikuje vyřešení další podobné krize.