Těžké dny kancléřky. V Heidelbergu dostala rajčetem, v Sasku ji vypískali

Německá kancléřka Angela Merkelová zažila ve středu patrně nejhorší den předvolební kampaně, když ji v saském Torgau a braniborském Finsterwalde její odpůrci vypískali. Během obou zastávek svého předvolebního turné ale kancléřka projevy dokončila. Merkelová je často terčem projevů odporu kvůli své otevřené imigrační politice.

Angela Merkelová na mítinku ve Finsterwalde
Zdroj: Reuters

Už před příchodem kancléřky na náměstí v polabském Torgau vyřvávali podle DPA stoupenci krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) a pravicově populistické Alternativy pro Německo (AfD). Během celého jejího projevu pak bučeli.

Pro kancléřčinu Křesťanskodemokratickou stranu (CDU) byla středa jedním z nejkrušnějších vystoupení na dosavadním turné před volbami, které budou 24. září. Merkelová ve svém zhruba půlhodinovém proslovu hovořila mimo jiné o daňové politice, boji proti terorismu a šancích na vzdělání.

Šéfka CDU a německé vlády se prý nenechala rozhodit ani výkřiky jako „zrádkyně národa“ nebo „vypadni“.

Merkelová: Můžete být vděční, že můžete protestovat

Hned na začátku projevu se Merkelová nepřímo obrátila na protestující. V jiných zemích by prý byli lidé rádi, kdyby mohli demonstrovat za tak demokratických podmínek. „A proto můžeme být vděční, že dnes v Německu máme demokracii a svobodné volby. Jiné národy o tom jen sní,“ prohlásila.

Podle odhadů se v Torgau sešlo několik stovek odpůrců Merkelové. Dohromady tam byly nahlášeny tři demonstrace proti CDU. AfD sem dokonce svezla své přívržence autobusem.

V braniborském Finsterwalde pak byla přijata hlasitým pískotem, který provázel celý projev. „Merkelová musí pryč,“ křičeli narušitelé předvolební akce s transparenty jako „Uzavřete hranice“ nebo „Banánová republika“.

Dva muži ve věku 36 a 39 let podle policie hajlovali a nyní je proti nim vedeno vyšetřování, stejně jako proti dalším dvěma mužům, kteří se do ostatních účastníků shromáždění pustili pěstmi.

Zároveň ale Merkelové tleskaly stovky jejích příznivců, když vcházela na řečnickou tribunu.

V Heidelbergu přiletěla na Merkelovou rajčata
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Uwe Anspach

Na předvolebním mítinku v Heidelbergu na západě země zase na Merkelovou v úterý přiletěla z publika dvě rajčata.

Angela Merkelová se bude v nadcházejících volbách ucházet o čtvrtý kancléřský mandát. Hlasování podle průzkumů veřejného mínění i přes zmíněné projevy nesouhlasu jasně vyhraje.