V Evropě řádí živly: Plameny olizují Řím, Němci evakuují kvůli trvajícím povodním

Prudké deště zvedly hladiny řek v centrálním Německu. Nejhorší situace je v dolnosaském Hildesheimu. Jiné části Evropy se potýkají se silnými požáry. Skoro dva a půl tisíce hasičů a 700 aut bojuje s plameny v centrálním Portugalsku a požáry sužují také Itálii a Francii.

Video Studio 6
video

Požáry na jihu Evropy, povodně v Německu

V Portugalsku hasí třináct velkých ohnisek hlavně v centrální části země. Několik osad muselo být evakuováno a uzavřena byla část dálnice. Záchranáři ale mají dost práce s lidmi, kteří za žádnou cenu nechtějí opustit své domovy.

„Rozhodla jsem se zůstat, za nic na světě to tady neopustím. Místo evakuace budu raději bojovat s plameny,“ konstatovala obyvatelka Sao Jose das Matas Nadia Filipaová. Potlačení požárů komplikuje silný vítr a neprostupný kouř, které znemožňují zapojení hasičských letadel.

Požár v Portugalsku
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Armando Franca
Požár v Portugalsku
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Armando Franca

Podobně je na tom Itálie, kde požáry zasáhly zejména jižní regiony. V zemi panuje nejhorší sucho za několik desítek let. Většinu požárů ale podle tamních úřadů založili lidé.

Plameny v Římě zachvátily městský park Castelfusano. „Situace je vážná, už osm dní se snažíme držet požáry pod kontrolou,“ uvedla starostka Říma Virginia Raggiová. 

Požár poblíž Říma
Zdroj: ČTK/ZUMA
Autor: Matteo Nardone

Nejméně deset italských regionů připravuje žádost, aby vláda v jejich oblasti vyhlásila kvůli suchu kalamitní stav. Biskupové na Sardinii vyzývají obyvatele, aby „bděli a modlili se“. Podobná situace je přitom i ve Francii, kde již úřady evakuovaly na 12 tisíc lidí. Dva teenageři na jihu země jsou vyslýcháni kvůli podezření na žhářství.

Video Studio 6
video

Zpravodaj ČT Zavadil k požárům: Situace ve Francii je stále složitá

Zpravodaj ČT Zavadil k požárům: Situace ve Francii je stále složitá

Zpravodaj ČRo Polák: Stav ohrožení už skoro všechna města odvolala

Německo se vzpamatovává po záplavách, velká voda místy trvá

Požárníci již zkrotili tři požáry v departementu Bouches-du-Rhône. Kvůli silnému větru a suchu jsou ale nadále v pohotovosti. V turisty hojně navštěvované oblasti u městečka Bormes-les-Mimosas, kde došlo v noci na středu k evakuacím, ale ještě živel zcela nezvládli. Celkem bylo do boje s ohněm nasazeno 4000 hasičů a 19 protipožárních letadel.

„Toto ubytování jsme otevřeli, aby tu tisíce lidí mohly strávit noc. Naším úkolem je ujmout se jich, přidělit jim postel a dát jim najíst a napít. Také jsme vždy ráno zřídili službu psychologické a sociální pomoci,“ sdělil mluvčí civilní obrany Mikael Weland.

„Situace místy stále není pod kontrolou, popelem lehlo 7000 hektarů porostu. Jsou to nejničivější požáry ve Francii od roku 2003, tehdy shořel porost na desetkrát větší ploše. Problém je, že kromě požárů trvajících několik dnů vznikají i nová ohniska, konkrétně nedaleko Marseille. V jedné vesnici hasiči raději evakuovali 400 lidí. U nových požárů se ale zřejmě podařilo zastavit jejich šíření,“ sdělil zpravodaj ČT Petr Zavadil.

„Situace je složitá v regionu Var, kde požáry vypukly poblíž několika turistických středisek. Situace není pod kontrolou ani na Korsice, kde lehly popelem 2000 hektarů,“ doplnil novinář.

Požár ve francouzském Bormes-les-Mimosas
Zdroj: ČTK/ABACA/Clemente Patrick/ABACA

Situace v Německu se uklidňuje

Zatímco jih Evropy trápí sucho a teplo, střední Německo se potýkalo s intenzivními dešti a velkou vodou. Ve čtyřicetitisícovém městě Silstedt způsobily deště narušení hrází a část obyvatel musela být odvezena do bezpečí a další na to čekají.

„Sbalila jsem si baťůžek pro případ, že to přijde znovu, skoro jsme byli evakuováni, ale pak nám řekli zůstat. Sousedé nad námi odjeli. Teď voda stoupá a stoupá a nemůžeme nic dělat,“ podotkla obyvatelka města Annerose Ahrendová.

Velká voda v Silstedtu
Zdroj: ČTK/DPA
Autor: Klaus-Dietmar Gabbert

V některých oblastech středního Německa napršelo za posledních 48 hodin přes 100 litrů srážek na metr čtvereční, situace se ale na většině míst pomalu uklidňuje. Voda zatopila i třeba historické město Goslar, kde ale hladina postupně klesá.

Centrem se ve středu valily hnědé masy. Některé ulice zůstávají uzavřeny. V nedalekém Wernige-rode pohřešují jednu ženu. Meteorologové předpovídají další déšť.

„Stav ohrožení už skoro všechna města odvolala. Nejvíc zasažené město Goslar už otevřelo centrum, začalo se tam také s odklízením následků. Škody podle starosty půjdou do milionů eur.“

Pavel Polák

zpravodaj Českého rozhlasu
Zaplavené centrum Goslaru
Zdroj: ČTK/DPA
Autor: Swen Pförtner

Napjatá nadále zůstává situace v dolnosaském Hildesheimu, kde se hladina řeky Innerste stále pohybuje na vysoké úrovni. Ve středu dosáhla rekordních 7,15 metru a poté začala klesat. Během noci se ale trend obrátil a hladina se ráno znovu dostala na úroveň přes sedm metrů. Při povodních v roce 2007 bylo maximem 675 centimetrů.

„Hladina znovu stoupá, to pro nás není žádná dobrá zpráva,“ konstatoval mluvčí zdejších hasičů. Ti už v noci na středu vystavěli hráze z pytlů s pískem, které by měly vodu zadržet. „Doufáme, že všechno vydrží,“ uvedl mluvčí.