Duda podepsal jeden ze tří kontroverzních zákonů měnících polskou justici

Polský prezident Andrzej Duda podepsal zbývající z trojice nedávno parlamentem schválených zákonů, které jsou součástí reformy polské justice, kritizované Evropskou unií i domácí opozicí. Už v pondělí Duda oznámil, že dvě další právní normy bude vetovat.

Andrzej Duda
Zdroj: Reuters Autor: Kacper Pempel

Prezidentem podepsaný zákon měnící fungování obecných soudů v zemi dává ministru spravedlnosti právo jmenovat a odvolávat předsedy a místopředsedy soudů, u předsedů soudů po konzultaci s národní soudcovskou radou. Podle kritiků je takový postup neústavní. V Polsku je navíc ministr spravedlnosti, kterým je v současnosti Zbigniew Ziobro, zároveň generálním prokurátorem.

Duda zákon podepsal přesto, že jej v pondělí večer řada Poláků na demonstracích žádala, aby svým vetem zablokoval i tuto právní normu.

Postup polské vlády strany Právo a spravedlnost (PiS), která rychle a bez ohledu na námitky opozice mění podobu justice v zemi, vyvolal nejen pokračující demonstrace v zemi, ale i protesty z Evropské unie. Evropská komise se stavem vlády práva v Polsku bude zabývat ve středu.

Prezident Duda v pondělí oznámil, že se rozhodl vetovat dva kontroverzní zákony o nejvyšším soudu a o soudcovské radě. Uvedl, že polská justice potřebuje nápravu. Změny je ale podle něj nutné dělat tak, aby nenastal rozkol ve společnosti a aby se lidé nebáli svého státu. Oba zákony je podle něj nutné upravit, aby se staly přijatelnými, nové verze prý čeká do dvou měsíců.

Vládní strana může Dudovo veto přehlasovat

PiS by se mohla pokusit prezidentovo veto přehlasovat kvalifikovanou třípětinovou většinou, přičemž na dané schůzi musí být přítomna nadpoloviční většina zákonodárců.

Sama PiS sice třípětinovou většinou v Sejmu nedisponuje, ale už zazněly obavy, že by se případně mohla pokusit zaskočit přinejmenším část opozice svoláním mimořádné schůze Sejmu na poslední chvíli - a využít nepřítomnosti části opozičních poslanců.

Takový scénář ale zástupci PiS popírají. „Vážení, do 13. září se žádné zasedání neplánuje,“ ohlásil maršálek Sejmu Marek Kuchciński, který poslal zákonodárce na prázdniny. I šéf poslaneckého klubu PiS Ryszard Terlecki popřel zvěsti o chystaném svolání mimořádné schůze Sejmu. „To jsou fámy, zasedání nebude, poslanci jsou na dovolených a není důvod jim dovolené kazit,“ prohlásil.

Premiérka Beata Szydlová po schůzce s prezidentem Dudou
Zdroj: Reuters

Prezident dostal „hodinu na změnu rozhodnutí“ 

Ještě v pondělí podle časopisu Newsweek emisaři předsedy PiS Jaroslawa Kaczyńského - šéfka vlády a předsedové obou komor parlamentu - přemlouvali prezidenta, aby se neuchyloval k vetu a aby sporné zákony podepsal. Jednání prý bylo nepříjemné a nervózní: „Jarek (Kaczyński) ti dává hodinu na změnu rozhodnutí,“ tvrdil podle časopisu Kuchciński. Ale Duda neustoupil, a tak se nejen Newsweek ptal, zda jde o vyhlášení války mezi prezidentem a PiS.

„Žádná válka nevypukla,“ ujišťoval následně novináře Terlecki, i když dodal slova lítosti, že prezident podlehl „nátlaku ulice“ - jakkoli pouliční protesty a demonstrace podle Terleckého svědčí o tom, že demokracie v Polsku skvěle funguje.