Tisíce Poláků protestovaly osmým dnem proti reformě justice

Tisíce Poláků již osmým dnem protestovaly proti zákonům, kterými chce vládní strana Právo a spravedlnost zreformovat polskou justici. Aby vstoupily v platnost, chybí po schválení v Sejmu a Senátu již jen podpis prezidenta Andrzeje Dudy. Demonstranti požadují, aby hlava státu normy vetovala.

Protest před nejvyšším soudem ve Varšavě
Zdroj: Reuters Autor: Kacper Pempel

Podle tisíců lidí, kteří vyšli proti zákonům z dílny národně-konzervativní vládní strany protestovat do ulic Varšavy, Krakova, Vratislavi, Lublinu, Poznaně a dalších polských měst, ale třeba i Bruselu, Berlína či Londýna, by reformou získal kabinet premiérky Beaty Szydlové moc nad soudy, a prakticky tak zrušil dělbu moci v zemi, která je základem demokracie. Předsedu PiS Jaroslawa Kaczyńského protestující viní ze snahy zavést v Polsku autoritářský režim.

Řada lidí přišla na demonstrace se svíčkami a vlajkami Polska a Evropské unie. Podle agentury AFP mezi nimi bylo množství mladých.

Polská vláda zákony, které schválil Sejm i Senát, brání s poukazem na to, že polská justice neprošla řádnou reformou od pádu komunismu.

Řada odpůrců předložených zákonů se sešla ve Varšavě před sídlem prezidenta Andrzeje Dudy, jehož podpis je posledním krokem v legislativním procesu. Požadují, aby zákony vetoval.

Duda, který má na podepsání ze zákona 21 dní, se v pondělí hodlá setkat s předsedkyní nejvyššího soudu Malgorzatou Gersdorfovou a předsedou národní soudcovské rady Dariuszem Zawistowským, jejichž institucí by se chystané vládní reformy dotkly. Podle prezidentské kanceláře chce, aby mu oba přednesli své argumenty.

Evropská unie tento týden Polsko varovala, že by v případě přijetí sporných zákonů mohla zahájit řízení směřující k odebrání jeho hlasovacích práv. K takovému kroku je ale potřeba jednomyslné shody členských zemí EU a maďarský premiér Viktor Orbán už v sobotu avizoval, že by se v takovém případě postavil na stranu Polska.