Na jihozápadě Sýrie začalo platit příměří. V oblasti je klid

Nahrávám video
V části Sýrie začalo platit příměří
Zdroj: ČT24

Na jihozápadě Sýrie v neděli v pravé poledne místního času (11:00 SELČ) začalo platit příměří, které v pátek na summitu G20 v Hamburku dohodli za podpory Jordánska prezidenti USA a Ruska Donald Trump a Vladimir Putin. Agentura Reuters s odkazem na zdroje z místa uvedla, že příměří je zatím dodržováno.

Po začátku platnosti klidu zbraní nejsou z jihozápadní Sýrie hlášeny letecké útoky ani ozbrojené střety. V oblasti přetrvává klid, uvedla exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Ta situaci v Sýrii sleduje z Británie a tvrdí, že má v zemi síť informátorů. Také nejmenovaný zástupce povstalců v Dará uvedl, že ve městě se neodehrávají žádné významné boje.

Nové příměří je posledním z kroků světových mocností v úsilí o zastavení bojů. Občanská válka v Sýrii začala před šesti lety a dosud v ní zahynulo přes 400 tisíc lidí.

Cílem příměří je zastavit boje mezi syrskými vládními silami věrnými prezidentovi Bašáru Asadovi a protivládními vzbouřeneckými skupinami na jihozápadě Sýrie.

Jednalo se i o možnosti rozšíření území bez bojů

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson v pátek při oznamování dohody o příměří řekl, že Trump s Putinem hovořili také o možnosti příměří rozšířit na další oblasti, kde je podle nich zastavení bojů možné.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že na dodržování klidu zbraní bude dohlížet ruská vojenská policie. Zdroj z amerického Ministerstva zahraničí ale podle agentury Reuters řekl, že ještě budou nutné další diskuse o klíčových aspektech dohody včetně toho, kdo bude dohlížet na její dodržování.

V minulosti už několik příměří v Sýrii ztroskotalo a ani u toho nynějšího není jasné, nakolik se jím bojující strany cítí být vázány.

V posledním roce se syrské vládě s pomocí ruských letounů a bojovníků podporovaných Íránem podařilo převážně sunnitské povstalce zatlačit. Vzbouřence, mezi nimiž jsou i radikální frakce a další skupiny, podporují Turecko, Spojené státy a některé monarchie z oblasti Perského zálivu.

Mnohostranný konflikt, ve který přerostly lidové protesty z roku 2011 proti režimu prezidenta Bašára Asada, si už vyžádal stovky tisíc mrtvých a zapříčinil největší uprchlickou krizi na světě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

VideoHavárie ve Fukušimě narušila důvěru Japonců v jadernou energetiku

Před patnácti lety došlo na japonském pobřeží k havárii v elektrárně Fukušima – jednalo se o druhou největší jadernou nehodu po Černobylu. Havárii způsobilo silné zemětřesení a především následné vlny tsunami, na které nebylo zařízení připravené. „Došlo k narušení důvěry obyvatelstva Japonska v jadernou energetiku, které se nyní projevuje tím, že se (země) snaží jít velmi konzervativním přístupem – snaží se kontrolovat vše nad rámec nutnosti, aby si získala důvěru obyvatelstva zpět,“ uvedla jaderná fyzička z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT Lenka Frýbortová. Nehoda ale ovlivnila jaderné elektrárny ve všech státech. „Ve všech elektrárnách po celém světě probíhaly kontroly, dodatečné analýzy i s ohledem na vnější ohrožení a posilovaly se bezpečnostní systémy pro případ těchto těžkých havárií,“ dodala.
před 33 mminutami

Za tragickým požárem autobusu ve Švýcarsku asi stojí člověk s psychickými problémy

Úterní požár autobusu ve Švýcarsku, při němž zemřelo šest lidí, zřejmě způsobil člověk s psychickými problémy. Podle stanice SRF to ve středu uvedl švýcarský státní zástupce Raphaël Bourquin. Již dříve policie sdělila, že nic nenasvědčuje terorismu.
včeraAktualizovánopřed 56 mminutami

Europoslanci schválili návrhy na odstranění nedostatků v obranných schopnostech EU

Evropský parlament (EP) schválil své návrhy na odstranění nedostatků v obranných schopnostech EU. Ty vidí europoslanci zejména v protivzdušné či protiraketové obraně, vojenské mobilitě či při využívání umělé inteligence. EP také navrhl opatření k vytvoření silnějšího a integrovanějšího jednotného trhu EU v oblasti obrany.
před 1 hhodinou

Maďarská delegace chce jednat o inspekci Družby, Kyjev misi zpochybnil

Maďarská delegace odcestovala do Kyjeva, aby projednala inspekci ropovodu Družba, uvedla agentura MTI. Ropovodem Družba neproudí ruská ropa na Slovensko a do Maďarska od 27. ledna, kdy ropovod podle Kyjeva poškodil ruský útok. K misi se připojilo i Slovensko, uvedl vedoucí delegace. Maďarská mise nemá na Ukrajině žádné oficiální postavení, žádné jednání s ní není naplánováno a její členové přicestovali jako turisté, uvedla v reakci ukrajinská diplomacie.
před 1 hhodinou

Izrael a Írán podnikly vzdušné útoky, u Íránu byly zasaženy tři nákladní lodě

Izrael podnikl další vzdušné údery na Teherán a na Bejrút, kde zasáhl byt v centru a dle libanonských médií zabil čtyři lidi. Íránské revoluční gardy uvedly, že podnikly vzdušné útoky na Izrael a americké základny v regionu. Ve Spojených arabských emirátech zranily dva íránské drony čtyři lidi blízko dubajského letiště. Tři nákladní lodě v Perském zálivu a Hormuzském průlivu zase zasáhly neznámé projektily.
03:37Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Návrat k ruským palivům by byl strategickou chybou, uvedla šéfka Evropské komise

Vrátit se za současné krize na Blízkém východě k ruským fosilním palivům by byla strategická chyba, řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Dokud bude Evropská unie dovážet významnou část fosilních paliv z nestabilních regionů, je podle ní zranitelná a závislá.
10:35Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Evropa plánuje, jak poskytnout miliardy Kyjevu i přes veto Maďarska a Slovenska, píše Politico

Ukrajina získá peníze od zemí EU na financování svého válečného úsilí, i když Maďarsko a Slovensko budou nadále blokovat slíbenou půjčku ve výši 90 miliard eur (zhruba 2,2 bilionu korun), uvedli dva evropští diplomaté pro bruselský server Politico.
před 2 hhodinami

Oprava trati mezi Berlínem a Hamburkem se zpozdí, ovlivní to i české linky

Dokončení generální opravy železniční trati mezi Berlínem a Hamburkem se zpozdí o měsíc a půl. Původně měla být hotová do konce dubna, kvůli tuhé zimě se ale zpozdily některé práce. Odložené zprovoznění trati bude mít vliv na vlakovou linku Českých drah z Prahy do Hamburku i plánované spuštění přímé linky Praha-Kodaň.
před 5 hhodinami
Načítání...