Sýrie připravuje chemický útok, varuje Bílý dům

Spojené státy zvyšují tlak na syrského prezidenta Bašára Asada. Bílý dům v prohlášení uvedl, že Asad podle něj chystá další velký chemický útok podobný tomu z počátku dubna v syrském městě Chán Šajchún. Později se tak vyjádřil i Pentagon. Rusko uvedlo, že žádné podobné informace nemá. Americký a francouzský prezident se telefonicky shodli na „potřebě pracovat na společné reakci“.

Video Zprávy ve 12
video

USA varují před chemickým útokem

Spojené státy zaznamenaly „potenciální přípravy“ dalšího chemického útoku, který by mohl vyústit v „masovou vraždu civilistů, včetně nevinných dětí“, stojí v prohlášení Bílého domu. Přípravy se podle něj podobají těm z doby před chemickým útokem v Chán Šajchúnu, při kterém 4. dubna letošního roku zahynulo přes osm desítek lidí a stovky dalších utrpěly zranění. Syrský režim tehdy použití chemických zbraní popřel s tím, že jeho nálet zasáhl sklad chemických zbraní islamistů.

Informaci později potvrdil také mluvčí Pentagonu Jeff Davis. USA podle něj mají informaci o aktivní přípravě útoku na letecké základně Šajrát. Právě na ni USA provedly odvetnou akci za útok v Chán Šajchúnu. „Zapojeno je konkrétní letadlo v konkrétním hangáru a o obou víme, že jsou využívány v souvislosti s chemickými zbraněmi,“ řekl Davis.

Rusko o údajné připravované akci informace nemá

Rusko, které je v syrské občanské válce Asadovým spojencem, uvedlo, že o žádném chystaném chemickém útoku neví. „Pokud by kolegové z tajných služeb a ministerstva obrany takové informace měli, jistě by se o ně s námi podělili,“ řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Asad v úterý vůbec poprvé zavítal do Hmímímu a na sociálních sítích se objevily jeho fotografie z kokpitu ruského vojenského letadla. Prezidenta doprovázel náčelník generálního štábu ruské armády Valerij Gerasimov. Podle syrských sdělovacích prostředků Asad v minulých dnech objížděl místa severně od Damašku a vůbec poprvé od začátku občanského konfliktu byl ve městě Hamá. S manželkou Asmou i s dětmi v provincii Hamá navštívili zraněné vojáky.

Washington Asada a jeho armádu varoval, že „zaplatí vysokou cenu“, pokud skutečně provedou chemický útok. Peskov označil takové výhrůžky „syrskému legitimnímu vůdci za nepřijatelné“.

Trump a Macron sladí případnou reakci

Francouzský prezident Emmanuel Macron a jeho americký protějšek Donald Trump se v úterním telefonickém rozhovoru shodli na „potřebě pracovat na společné reakci“ na případný chemický útok. Macron po nástupu do prezidentské funkce v květnu upozornil, že Francie zareaguje vojenským útokem, pokud se chemický útok v Sýrii zopakuje.

USA a Francie se chystaly ke společnému úderu po použití chemických zbraní v Sýrii už v srpnu 2013, ale tehdejší prezident Barack Obama dal nakonec na diplomatickou intervenci Ruska, které přimělo Asada přistoupit na to, že se zbaví svého arzenálu chemických zbraní. Od té doby je ale obviňován z toho, že jeho část ukryl a nadále zbraně používá.

Trump již jednou vzdušný úder na leteckou základnu syrského vládnoucího režimu nařídil, a to letos v dubnu v reakci na chemický útok v Chán Šajchúnu. Spojené státy ostřelovaly na pokyn prezidenta leteckou základnu Šajrát nedaleko Homsu. Rusko to tehdy, stejně jako Írán a Sýrie označilo za „akt agrese, který hrubě porušuje mezinárodní právo a chartu OSN“.

Dětská oběť chemického útoku v Idlibu
Zdroj: Reuters
Autor: Ammar Abdullah

Američané věděli o útoku na Chán Šajchún předem, tvrdí novinář

USA ostřelování základny u Homsu zdůvodnily tím, že právě odtud startovala letadla syrské armády, která podle Washingtonu provedla chemický útok na Chán Šajchún. Podle investigativního novináře Seymoura Hershe vydal tehdy prezident Trump pokyn k bombardování základny, i když měl informaci od amerických tajných služeb, že neexistuje důkaz o použití chemických zbraní syrským režimem v Chán Šajchúnu.

Novinář Hersh v nedělním vydání listu Die Welt rovněž tvrdí, že Washington o útoku na Chán Šajchún věděl předem. Podle Hershe dostala CIA informaci od Ruska, že syrský režim chystá nálet na důležitou tajnou schůzku džihádistů v Chán Šajchúnu. Hersh, který se odvolává na zdroje z vedení americké armády, ve svém článku uvedl, že syrský nálet byl proveden Ruskem dodanou konvenční bombou.

Jen pár hodin po náletu na Chán Šajchún začaly západní země, včetně USA, vydávat prohlášení odsuzující syrský režim za útok chemickými zbraněmi. Přitom místo útoku podle Hershe dodnes neprozkoumali mezinárodní vyšetřovatelé.

Krátce po náletu na Chán Šajchún organizace Lékaři bez hranic (MSF) uvedla, že oběti vykazovaly příznaky zasažení nejméně dvěma různými chemickými látkami, z nichž jedna mohla být sarin a druhá chlor. Podle novináře Hershe i tato skutečnost ukazuje na to, že syrský režim neshodil na město sarinovou bombu, ale zasáhl místo, kde byly uskladněny různé chemické látky.

/*json*/{"map":{"lat":35.42686855453573,"lng":36.708828653637624,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":35.44500852178629,"lng":36.660003662109375,"type":1,"description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Chán Šajchún leží v provincii Idlib, která je jednou z bašt syrské opozice. V současnosti je pod kontrolou islamistů z Fronty dobytí Sýrie, dříve známé jako an-Nusra, která proslula jako radikální skupina napojená na teroristickou síť al-Káida.

Více než šestiletá válka v Sýrii si vyžádala kolem 400 000 obětí, asi 12 milionů lidí muselo uprchnout ze svých domovů.