Ruští novináři: Stíhačka NATO se pokusila přiblížit k letounu ruského ministra obrany

Stíhačka NATO F-16 se pokusila nad Baltským mořem přiblížit k letounu, na jehož palubě byl ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Stíhačka Su-27 z ministrovy eskorty ale alianční stroj přiměla, aby se vzdálil. Informovaly o tom ruské agentury s odvoláním na novináře, kteří byli na palubě Šojguova letadla.

Letoun F-16
Zdroj: ISIFA/ Isopix / Rex Features

Incident se odehrál nad neutrálními vodami při letu ministra obrany do Kaliningradské oblasti, ruské exklávy mezi Litvou a Polskem. Agentury výslovně neuvedly, kdy k němu došlo. RIA Novosti ale v souvislosti s událostí poznamenala, že se Šojgu v Kaliningradu zúčastní výjezdního zasedání kolegia svého ministerstva.

Podle zdroje agentury Interfax chtěl letadlo s ministrem doprovázet neupřesněný počet strojů Severoatlantické aliance. Jeden z nich se pak pokusil přiblížit, ale mezi něj a letoun Šojgua se postavil jeden Su-27. Ruský pilot pak zakýváním svým strojem ukázal výzbroj, po čemž se F-16 vzdálil.

Rusko si stěžovalo na provokaci už v úterý

V úterý ruské ministerstvo obrany obvinilo americký výzvědný letoun RC-135 z provokativního manévrování nad Baltem vůči ruské stíhačce Su-27, která ho doprovázela. K incidentu došlo v pondělí nad mezinárodními vodami. Americká strana naopak za nebezpečné označila počínání ruského pilota.

„Posádka RC-135 se pokusila přiblížit k ruské stíhačce a provedla provokativní obrat ve směru k Su-27,“ uvedlo ruské ministerstvo podle agentury Interfax. „Ruský pilot zareagoval na manévr RC-135 a poté pokračoval v doprovázení výzvědného letounu USA, dokud ten nezměnil směr letu, a to od hranic Ruské federace,“ dodalo.

Podle ruských vojáků „doslova během deseti minut vletěl do této oblasti další RC-135, který byl rovněž zachycen ruským letounem Su-27“.

Naopak podle verze vylíčené americkou televizí Fox News se ruská stíhačka nebezpečně přiblížila k americkému vojenskému letounu na vzdálenost méně než dva metry. Ruský pilot si podle Američanů počínal „provokativně“ a „zmateně“. Podle televize od 2. června došlo v oblasti Baltského moře k více než 35 „setkáním“ ruských a amerických vojenských letadel a lodí.

Pondělní incident označilo velení amerických sil v Evropě za „nebezpečný“ vzhledem k vysoké rychlosti přiblížení obou strojů; svědčí prý o tom, že ruský pilot svou stíhačku dostatečně neovládal. Incident následoval poté, co se vztahy mezi oběma velmocemi zhoršily kvůli nedělnímu sestřelení syrského vojenského letounu americkou armádou nad syrskou provincií Rakká.

Americké letouny, včetně strategických bombardérů B-1 a B-52, se nad Baltem zúčastnily cvičení, které skončilo v neděli, upozornila agentura Interfax.