Američané sestřelili syrský bombardér, Rusko je kritizuje. Boje v Rakká pokračují i na zemi

Mezinárodní koalice, která pod velením USA bojuje v Sýrii proti radikálům, sestřelila syrské armádní letadlo. Oznámila to s odvoláním na armádu syrská televize. Podle jejích informací letadlo spadlo a pilot je nezvěstný. Incident se stal na jihu provincie Rakká. Americká armáda oznámila, že americká stíhačka sestřelila syrské letadlo, které shazovalo bomby na syrské povstalce podporované Spojenými státy. Rusko kvůli incidentu přerušilo komunikaci s USA používanou dosud ke koordinaci leteckých manévrů nad Sýrií. 

Video Zprávy v 10
video

Mezinárodní koalice sestřelila syrský letoun

 V prohlášení syrské armády se uvádí, že „takzvaná mezinárodní koalice“ zaměřila na jihu Rakky jedno ze syrských vojenských letadel, které se účastnilo operace proti IS.

Generální štáb v prohlášení uvedl, že jde o zjevný útok, který dokazuje skutečnou pozici USA, totiž, že stojí na straně terorismu a snaží se ovlivnit schopnosti syrské armády. Ta je se svými spojenci podle prohlášení jedinou aktivní silou, která legitimně bojuje v Sýrii proti terorismu.

„Tento útok svědčí o spolupráci mezi USA a IS a odhaluje ďábelské úmysly USA v šíření terorismu s cílem prosadit americko-sionistické plány v této oblasti,“ stojí v prohlášení. Armáda v něm dále ujišťuje, že útok na letadlo neovlivní odhodlání armády pokračovat v boji proti IS a dalším teroristickým organizacím.

Video Horizont ČT24
video

Americko-syrské napětí kolem sestřeleného letadla

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov kvůli sestřelení letounu vyzval USA, aby se v Sýrii zdržely jednostranných akcí. Oznámil rovněž, že se 10. července v kazašské metropoli Astaně uskuteční další kolo rozhovorů o urovnání konfliktu v Sýrii.

„Vyzýváme USA a všechny ostatní, kteří mají své síly nebo své poradce ‚na zemi‘ (v Sýrii), aby dodržovali koordinaci v naší práci,“ uvedl Lavrov podle agentury TASS v prohlášení. „Vybízím všechny, aby se vyhnuli jednostranným akcím, aby respektovali územní celistvost Sýrie a připojili se k naší společné práci, která je dohodnutá se syrskou vládou,“ dodal šéf ruské diplomacie. 

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že v oblastech, kde operuje ruské letectvo, bude Rusko považovat jakékoli létající objekty za možné cíle útoku. Rusové podle oznámení úřadu přerušují komunikaci s USA používanou dosud k prevenci leteckých incidentů nad Sýrií, a to počínaje dneškem. Americká armáda prý tento kanál před nedělním útokem na syrské letadlo nepoužila.

Rusko hodlá svou protileteckou obranu umístěnou v Sýrii využívat ke sledování všech letadel mezinárodní koalice, která se budou pohybovat západně od řeky Eufrat. Bude se to týkat i bezpilotních strojů.

SDF si stěžuje na útoky syrské armády

Podle agentury AFP vypukly vůbec poprvé pozemní boje mezi syrskou armádou a arabsko-kurdskými bojovými jednotkami Syrských demokratických sil (SDF) podporovanými USA v provincii Rakká, kde koalice povstaleckých sil dobývá stejnojmennou baštu teroristické organizace Islámský stát (IS). Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) boje vypukly večer ve dvou vesnicích ležících asi 40 kilometrů jižně od Rakky.

SDF tvrdí, že na její pozice v provincii Rakká útočí syrská armáda. SDF pohrozila, že bude-li to pokračovat, budou se muset její bojovníci bránit. Mluvčí této koalice Talál Sillo oznámil, že syrské síly proti SDF „zahájily rozsáhlé útoky, při nichž využívají letadla, dělostřelectvo i tanky“.

SDF zahájila ofenzivu proti městu Rakká 6. června. Počítá se s tím, že boj bude dlouhý. Ze vzduchu arabské a kurdské bojovníky podporuje mezinárodní koalice. V blízkosti Rakky bojuje ale také syrská armáda a od zahájení ofenzivy nebylo jasné, zda své operace koordinuje se SDF.