Jednání o brexitu zřejmě nezačnou 19. června, otočil ministr Davis

Formální jednání o odchodu Británie z Evropské unie zřejmě nezačnou 19. června, jak se obecně předpokládalo, ale později v příštím týdnu. V dopoledním rozhovoru s televizí Sky News to prohlásil britský ministr pro brexit David Davis, který ale ještě ráno podle agentury Reuters o 19. červnu jako o začátku rozhovorů o brexitu mluvil.

Video Horizont ČT24
video

Jednání o odchodu Británie z EU nejspíš nezačnou podle plánu

Davis odklad zdůvodnil tím, že ve stejném termínu chce vláda představit svůj politický program a královna Alžběta II. přednese projev k nově zvolenému parlamentu.

„První diskuze budou příští týden,“ řekl Davis na dotaz Sky News k praktickým záležitostem začátku výstupových rozhovorů. „Můj tajemník je dnes v Bruselu, kde jedná o podrobnostech. Je možné, že to nebude v pondělí (19. června), protože to bude projev královny, budu tam (v parlamentu) také muset mluvit,“ dodal.

BBC ale informovala, že se britská vláda chystá tradiční projev královny Alžběty II. k nově zvolenému parlamentu odložit. 

Také šéf kabinetu premiérky Mayové Damian Green připustil, že termín 19. června je v ohrožení. Podle něj není možné stanovit přesné datum královniny řeči, dokud nebude dojednaná dohoda se severoirskou Demokratickou unionistickou stranou (DUP) o podpoře menšinové vlády, a dokud tudíž nebudou jasné programové priority kabinetu.

O 19. červnu jako o termínu zahájení brexitových jednání se dlouhodobě hovořilo. Vzhledem k neúspěchu britské Konzervativní strany premiérky Theresy Mayové v parlamentních volbách, které sice vyhrála, ale přišla o většinu v Dolní sněmovně, se spekulovalo o možném odkladu.

Davis: K dohodě nemusí dojít

V rozhovoru s rozhlasovou stanicí BBC Davis řekl, že unijní představitelé dali jasně na vědomí, že kontrola nad přistěhovalectvím, o kterou Británie usiluje, není slučitelná se členstvím ve společném unijním trhu. Ministr proto zdůraznil, že Londýn musí mít již na začátku vyjednávání na paměti, že se odluka může uskutečnit i bez konečné dohody.

„Pokud vstoupíte do jednání bez možnosti ho opustit, pak dojednáte chabý výsledek,“ řekl Davis s tím, že ale vznik ujednání očekává. „(Unijní státy) mají vlastní zájmy, proto je důležité mít možnost odejít, pokud by na to přišlo, což si ale nemyslím, že by se stalo,“ dodal.

Upřesnil také, že on osobně se bude účastnit diskuzí o podrobnostech odluky, zatímco Mayová se chce během jednání s unijními vůdci věnovat klíčovým záležitostem.

Mayová opakovaně zdůrazňuje, že chce pro Londýn získat kontrolu nad přistěhovalectvím, to ale Brusel považuje za porušení podmínky nutné pro setrvání na jednotném trhu. Premiérčin úřad dnes uvedl, že vláda chce nadále snížit roční čisté přistěhovalectví pod 100.000 lidí. K loňskému prosinci čistá migrace činila 248.000 lidí, což bylo o 84.000 méně než za rok 2015.

Davis: Mayová kvůli volbám nepláče

Davis také uvedl, že Mayová nad neúspěchem v parlamentních volbách nepláče. Zároveň odmítl slova někdejšího ministra financí ve vládě Mayové George Osbornea o tom, že premiérka je politicky mrtvá. „Je naším úkolem pokračovat ve vládě v této zemi,“ řekl Davis s tím, že komentáře, jako je ten Osborneův, jsou egoistické. Dodal, že premiérka výsledek přijala, netopí se v slzách a pokračuje v práci.

Video Zprávy ve 12
video

Spolupracovník ČT Jůn: DUP byla proti brexitu, chce také ekonomickou pomoc

Konzervativní strana Mayové povede nyní menšinovou vládu, podporu hledá u severoirské Demokratické unionistické strany (DUP). Dohoda zatím není hotová, ale obě strany jsou optimistické. Předsedkyně strany Arlene Fosterová rozhovory označila za „velmi dobré“. Osobně by do Londýna měla dorazit v úterý.

Davis k tomu nyní řekl, že konzervativci sice budou muset spoléhat na podporu severoirských unionistů, nechystají se ale přijmout všechny názory a politické postoje DUP, jako jsou například nesouhlas s potraty či odmítání svazků osob stejného pohlaví. V médiích se totiž objevily spekulace, že by toryové výměnou za podporu mohli v Británii souhlasit se zkrácením lhůty na potraty, které jsou v Severním Irsku s výjimkou ohrožení života matky nelegální.