„Chceme najít společný směr,“ řekl Putin ve Versailles. Macrona pozval do Moskvy

35 minut
Tisková konference po jednání Macrona a Putina
Zdroj: ČT24

Francouzský prezident Emmanuel Macron v pondělí odpoledne přijal hlavu ruského státu Vladimira Putina. Oba politici se setkali v paláci ve Versailles u příležitosti zahájení výstavy o ruském caru Petru I. Velikém. Společně jednali o situaci v Sýrii, na Ukrajině i o společném boji s terorismem. Shodli se na pokračující spolupráci.

„Dialog mezi Ruskem a Francií nikdy nepřestal. Neustále přežívá i v dnešní době,“ uvedl Macron v úvodu společné tiskové konference. Řekl, že i nadále chce vést s Ruskem konstruktivní dialog a spolupracovat například v otázce krize v Sýrii nebo terorismu.

Zdůraznil, že červenou linií ze strany Francie je použití chemických zbraní v Sýrii a dodal, že podobný vývoj by mohl vyvolat francouzskou odvetu. O její povaze se nezmínil.

Dalším tématem byla i situace na Ukrajině. Paříž si podle francouzského prezidenta přeje, aby se takzvaná normandská skupina, sdružující Francii, Rusko, Německo a Ukrajinu, setkala co nejdříve.

Podle Vladimira Putina se nevyhnuli ani komplikované a nebezpečné otázce jaderného programu KLDR. „Jsme naladěni hledat společná řešení problémů,“ uvedl Putin.

2 minuty
Macron přijal Putina na zámku ve Versailles
Zdroj: ČT24

Před versailleským palácem provázela Putinův příjezd demonstrace, jejíž účastníci vyzývali k ukončení represí proti čečenským homosexuálům. Rusko, a zejména čečenský vládce Ramzan Kadyrov, jakékoli pronásledování popírají.

Sputnik a Russia Today? Podle Macrona nástroje propagandy

Macron novinářům řekl, že se v besedě s Putinem zmínil i o situaci v Čečensku, kde podle ochránců lidských práv dochází k pronásledování gayů. Putinovi prý řekl, že ohledně těchto otázek bude „neustále ve střehu“.

A během tiskové konference, kdy stál vedle ruského prezidenta, neváhal otevřeně označit prokremelská média Sputnik a Russia Today za nástroje falešné propagandy. „Pokud média šíří nehorázné lži, nejsou to novináři, ale nástroje něčího vlivu. A přesně to byl případ Sputniku a RT v kampani před prezidentskými volbami. Lhaly o mé osobě i o kampani, kterou jsem vedl,“ konstatoval Macron. 

Zavadil: Přijetí Putina ve Versailles je překvapivé

Jde o první setkání obou státníků po květnovém zvolení Macrona prezidentem a podle zpravodaje ČT Petra Zavadila tato návštěva je i není překvapivá. „Nový francouzský prezident se během kampaně netajil tím, že chce s Vladimirem Putinem vést dialog jako rovný s rovným, při kterém se nebude bát říct svému ruskému protějšku i takové názory, které se mu nebudou líbit,“ uvedl Zavadil.

„Překvapivé možná je to, že to přišlo tak rychle a že právě Putin je první státník, kterého Macron ve Francii přijme,“ dodal zpravodaj s tím, že překvapivé je samotné aranžmá návštěvy, tedy skutečnost, že Macron přijal Putina ve Versailles a ne v Elysejském paláci. „Dodává to setkání honosný ráz, ale zároveň mu to jakoby ubírá na důležitosti, když se nebude konat přímo v prezidentském paláci,“ domnívá se Zavadil. 

Versailles je nicméně velmi symbolické místo, kde se podepsala řada diplomatických smluv a dohod a pro francouzskou republiku má výsadní postavení. Macron chce podle některých expertů tímto prostředím Putinovi mimo jiné sdělit, že Francie je svrchovaná země, která si vede svou zahraniční politiku sama a není ve vleku žádné jiné mocnosti, konkrétně třeba Spojených států.
Petr Zavadil
zpravodaj ČT ve Francii

Schůzka se konala ve stínu událostí z kampaně před francouzskými prezidentskými volbami. Macronův tým obvinil Rusko z hackerských útoků proti elektronickým účtům svých členů, což Moskva odmítá. Putin uvedl, že této otázce se během setkání vůbec nevěnovali a není podle něj ani co komentovat.

Putin zase přijal v březnu Macronovu soupeřku o prezidentské křeslo Marine Le Penovou, která chtěla vztahy s Ruskem výrazně zlepšit. Volala po zrušení protiruských sankcí, které zavedla EU po anexi Krymu, a schvaluje také samotný ruský zábor poloostrova s tím, že „byl vždy ruský“ a že současná ukrajinská vláda se k moci dostala ilegálně.

Putin k tomu na společné tiskové konferenci uvedl, že nešlo o první návštěvu Le Penové a že Moskvu navštěvuje pravidelně. „Proč bychom odmítali cizí politiky, kteří stojí o zlepšení vztahů s Ruskem?“ řekl ruský prezident novinářům.

Bývalý prezident Francois Hollande také loni v říjnu zrušil plánovanou návštěvu Putina, a to kvůli jeho podpoře syrskému režimu. Francouzská média před schůzkou mluvila o tom, že cílem setkání Macrona s Putinem bude překonání vzájemné nedůvěry.

„Logika síly“ Macronovi nevadí, urážky ano

„Mám respekt k Rusku a zvu Vladimira Putina v rámci diplomatických vztahů trvajících 300 let. Budu s ním mít náročný dialog a budu diskutovat o všech problémech,“ řekl Macron francouzskému nedělníku Le Journal du dimanche před schůzkou.

Francouzský prezident také uvedl, že prezidenti USA Donald Trump, Turecka Recep Tayyip Erdogan a Putin se řídí „logikou síly“. „To mi nevadí. Nevěřím ale v diplomacii veřejných urážek. Ve svých dvoustranných jednáních nicméně nikomu nenechávám nic projít. Jen tak si vydobýváme respekt,“ dodal Macron.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Řidič ve Vancouveru najel do davu, zemřelo jedenáct lidí

V západokanadském Vancouveru, kde v sobotu večer (v neděli nad ránem SELČ) řidič na filipínském festivalu najel do davu, zemřelo jedenáct lidí. Policie původně informovala o devíti obětech, k večeru SELČ podle agentury Reuters ale bilanci navýšila. Více než dvacet dalších osob utrpělo zranění, potvrdil dříve kanadský premiér Mark Carney. Řidiče policie zadržela, podle ní nejspíš trpěl psychickými problémy. Případ vyšetřovatelé nepovažují za terorismus.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Tisíce lidí proudily k hrobu papeže Františka v Římě

Tisíce lidí se v neděli přišly poklonit k papežovu hrobu v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě. Lidé se sešli opět také v okolí Svatopetrského náměstí ve Vatikánu, dorazilo jich na dvě stě tisíc. Zejména mladí se tam účastnili mše vedené kardinálem Pietrem Parolinem.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Polská prokuratura šetří možnou korupci spojenou s gigantem Orlen

Polská prokuratura vyšetřuje korupční kauzy spojené s bývalým ředitelem energetického gigantu PKN Orlen Danielem Obajtkem. Nově se zabývá podezřelým nákupem upadající sítě novinových kiosků. Postupuje také prošetřování transakce, která firmu připravila v přepočtu až o devět miliard korun.
před 5 hhodinami

Rubio: Moskva a Kyjev musí brzy uzavřít mírovou dohodu

Mírová dohoda mezi Ruskem a Ukrajinou musí být uzavřena brzy, řekl v nedělním rozhovoru s televizí NBC americký ministr zahraničí Marco Rubio. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa se podle něj v následujícím týdnu pokusí rozhodnout, zda mají Spojené státy v tomto konfliktu nadále pokračovat jako prostředník ve vyjednávání.
před 5 hhodinami

Počet obětí po výbuchu v íránském přístavu vzrostl na čtyřicet

Přinejmenším čtyřicet obětí a více než dvanáct set raněných má sobotní exploze v největším íránském obchodním přístavu u města Bandar-Abbás, uvedly v neděli íránské úřady podle tiskových agentur. Předchozí bilance íránského Červeného půlměsíce čítala 28 mrtvých a více než tisíc raněných.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 7 hhodinami

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
před 11 hhodinami

Po únorovém útoku ruského dronu jsou v Černobylu zpřísněna opatření

Od havárie atomové elektrárny v Černobylu uplynulo devětatřicet let. Bezpečnostní opatření v areálu jsou teď zpřísněna. Úřady k tomu přistoupily po únorovém útoku ruského dronu na kryt sarkofágu. Mezinárodní agentura pro atomovou energii opakovaně upozorňuje na přetrvávající rizika pro světovou jadernou bezpečnost v souvislosti s ruskou válkou na Ukrajině. V Černobylu natáčela zpravodajka ČT Ilona Zasidkovyčová.
před 13 hhodinami
Načítání...