„Chceme najít společný směr,“ řekl Putin ve Versailles. Macrona pozval do Moskvy

Francouzský prezident Emmanuel Macron v pondělí odpoledne přijal hlavu ruského státu Vladimira Putina. Oba politici se setkali v paláci ve Versailles u příležitosti zahájení výstavy o ruském caru Petru I. Velikém. Společně jednali o situaci v Sýrii, na Ukrajině i o společném boji s terorismem. Shodli se na pokračující spolupráci.

Video Zprávy
video

Tisková konference po jednání Macrona a Putina

„Dialog mezi Ruskem a Francií nikdy nepřestal. Neustále přežívá i v dnešní době,“ uvedl Macron v úvodu společné tiskové konference. Řekl, že i nadále chce vést s Ruskem konstruktivní dialog a spolupracovat například v otázce krize v Sýrii nebo terorismu.

Zdůraznil, že červenou linií ze strany Francie je použití chemických zbraní v Sýrii a dodal, že podobný vývoj by mohl vyvolat francouzskou odvetu. O její povaze se nezmínil.

Dalším tématem byla i situace na Ukrajině. Paříž si podle francouzského prezidenta přeje, aby se takzvaná normandská skupina, sdružující Francii, Rusko, Německo a Ukrajinu, setkala co nejdříve.

Podle Vladimira Putina se nevyhnuli ani komplikované a nebezpečné otázce jaderného programu KLDR. „Jsme naladěni hledat společná řešení problémů,“ uvedl Putin.

Video Události
video

Macron přijal Putina na zámku ve Versailles

Před versailleským palácem provázela Putinův příjezd demonstrace, jejíž účastníci vyzývali k ukončení represí proti čečenským homosexuálům. Rusko, a zejména čečenský vládce Ramzan Kadyrov, jakékoli pronásledování popírají.

Sputnik a Russia Today? Podle Macrona nástroje propagandy

Macron novinářům řekl, že se v besedě s Putinem zmínil i o situaci v Čečensku, kde podle ochránců lidských práv dochází k pronásledování gayů. Putinovi prý řekl, že ohledně těchto otázek bude „neustále ve střehu“.

A během tiskové konference, kdy stál vedle ruského prezidenta, neváhal otevřeně označit prokremelská média Sputnik a Russia Today za nástroje falešné propagandy. „Pokud média šíří nehorázné lži, nejsou to novináři, ale nástroje něčího vlivu. A přesně to byl případ Sputniku a RT v kampani před prezidentskými volbami. Lhaly o mé osobě i o kampani, kterou jsem vedl,“ konstatoval Macron. 

Zavadil: Přijetí Putina ve Versailles je překvapivé 

Jde o první setkání obou státníků po květnovém zvolení Macrona prezidentem a podle zpravodaje ČT Petra Zavadila tato návštěva je i není překvapivá. „Nový francouzský prezident se během kampaně netajil tím, že chce s Vladimirem Putinem vést dialog jako rovný s rovným, při kterém se nebude bát říct svému ruskému protějšku i takové názory, které se mu nebudou líbit,“ uvedl Zavadil.

„Překvapivé možná je to, že to přišlo tak rychle a že právě Putin je první státník, kterého Macron ve Francii přijme,“ dodal zpravodaj s tím, že překvapivé je samotné aranžmá návštěvy, tedy skutečnost, že Macron přijal Putina ve Versailles a ne v Elysejském paláci. „Dodává to setkání honosný ráz, ale zároveň mu to jakoby ubírá na důležitosti, když se nebude konat přímo v prezidentském paláci,“ domnívá se Zavadil. 

„Versailles je nicméně velmi symbolické místo, kde se podepsala řada diplomatických smluv a dohod a pro francouzskou republiku má výsadní postavení. Macron chce podle některých expertů tímto prostředím Putinovi mimo jiné sdělit, že Francie je svrchovaná země, která si vede svou zahraniční politiku sama a není ve vleku žádné jiné mocnosti, konkrétně třeba Spojených států.“

Petr Zavadil

zpravodaj ČT ve Francii

Schůzka se konala ve stínu událostí z kampaně před francouzskými prezidentskými volbami. Macronův tým obvinil Rusko z hackerských útoků proti elektronickým účtům svých členů, což Moskva odmítá. Putin uvedl, že této otázce se během setkání vůbec nevěnovali a není podle něj ani co komentovat.

Putin zase přijal v březnu Macronovu soupeřku o prezidentské křeslo Marine Le Penovou, která chtěla vztahy s Ruskem výrazně zlepšit. Volala po zrušení protiruských sankcí, které zavedla EU po anexi Krymu, a schvaluje také samotný ruský zábor poloostrova s tím, že „byl vždy ruský“ a že současná ukrajinská vláda se k moci dostala ilegálně.

Putin k tomu na společné tiskové konferenci uvedl, že nešlo o první návštěvu Le Penové a že Moskvu navštěvuje pravidelně. „Proč bychom odmítali cizí politiky, kteří stojí o zlepšení vztahů s Ruskem?“ řekl ruský prezident novinářům.

Video Zprávy v 10
video

Macron přijme prvního zahraničního hosta. Bude jím Putin

Macron přijme prvního zahraničního hosta. Bude jím Putin

Zpravodaj ČT Zavadil: Spíš než střety se dá čekat opatrné prolamování ledů

Bývalý prezident Francois Hollande také loni v říjnu zrušil plánovanou návštěvu Putina, a to kvůli jeho podpoře syrskému režimu. Francouzská média před schůzkou mluvila o tom, že cílem setkání Macrona s Putinem bude překonání vzájemné nedůvěry.

„Logika síly“ Macronovi nevadí, urážky ano

„Mám respekt k Rusku a zvu Vladimira Putina v rámci diplomatických vztahů trvajících 300 let. Budu s ním mít náročný dialog a budu diskutovat o všech problémech,“ řekl Macron francouzskému nedělníku Le Journal du dimanche před schůzkou.

Francouzský prezident také uvedl, že prezidenti USA Donald Trump, Turecka Recep Tayyip Erdogan a Putin se řídí „logikou síly“. „To mi nevadí. Nevěřím ale v diplomacii veřejných urážek. Ve svých dvoustranných jednáních nicméně nikomu nenechávám nic projít. Jen tak si vydobýváme respekt,“ dodal Macron.