V Německu zadrželi dalšího vojáka. Podezírají jej, že také chystal útok na politiky

Německá policie zatkla dalšího vojáka, kterého podezřívá z přípravy útoků na významné politiky. Informovalo o tom nejvyšší státní zastupitelství v Karlsruhe. Podle úřadu plánoval zadržený útoky společně s dalšími dvěma muži, kteří byli v případu zadrženi už dříve. 

Bundeswehr
Zdroj: ČTK/DPA Autor: Marc Tirl

Třetím zadrženým je sedmadvacetiletý Maximilian T., který útoky chystal s dvojicí již dříve zatčených mužů Frankem A. a Mathiasem F., oznámilo státní zastupitelství. „Z dosavadních výsledků vyšetřování vyplývá, že Franco A., Mathias F. a Maximilian T. plánovali útok na vysoce postavené politiky a osoby veřejného života, kteří se z pohledu obviněných angažovali v chybné uprchlické politice,“ stojí ve vyjádření.

Soud v úterý Maximiliana T., který byl zatčen ve městě Kehl na jihozápadě Německa u hranic s Francií, poslal do vyšetřovací vazby.

Trojice mužů s krajně pravicovými postoji podle něj měla seznam možných terčů, které byly rozděleny do několika kategorií. Nechyběl mezi nimi ani bývalý spolkový prezident Joachim Gauck nebo ministr spravedlnosti Heiko Maas (SPD).

Útok měl provést nadporučík Franco A., který si kvůli tomu nelegálně opatřil zbraň. Aby posléze mohl atentát svalit na běžence, nechal se už na konci roku 2015 v Německu registrovat jako syrský uprchlík, aniž úřady jeho podvod a dvojí život odhalily.

Skupina také disponovala více než tisícovkou kusů munice, kterou podle všeho odcizila z armádních zásob. Nechyběly v ní náboje do automatických zbraní. Munici u sebe skladoval student Mathias F., který jako jediný z trojice není voják.

Třetí zatčený zřejmě sepsal seznam terčů

Zatčený Maximilian T. je podle vyšetřovatelů blízkým přítelem Franka A., s nímž se zná z francouzsko-německé základny ve francouzském Illkirchu. Frankovi A. mimo jiné pomáhal, aby imigrační úřady nepřišly na to, že není běženec. Spolu s ním se také podle vyšetřovatelů vydal do Vídně získat zbraň. Právě Maximilian T. má být navíc tím, kdo sepsal seznam možných terčů.

Jak Franco A., tak Maximilian T. také přispívali do chatu, v němž si pravidelně pravicoví extremisté vyměňovali fotky nebo projevy. Z obsahu chatů podle jednoho z vyšetřovatelů, kterého citoval server Spiegel Online, vyplývá, že byli připraveni pro svou věc zabíjet.

Skandál kolem osmadvacetiletého Franka A. a skupiny radikálů v posledních týdnech otřásá německou armádou. Ukázalo se totiž, že nadřízení Franka A. už od roku 2014 věděli o jeho extremistických názorech. Na základně v Illkirchu se navíc našly předměty oslavující nacistické jednotky. Kontrolou proto projdou všechny německé kasárny.

Mluvčí ministerstva obrany nedávno uvedl, že v současné době existuje podezření vůči 280 vojákům, že jsou pravicovými extremisty. Německá armáda má zhruba 178 tisíc členů. V letech 2012 až 2016 jich kvůli pravicovému radikalismu osmnáct muselo odejít.