V Maďarsku padly obžaloby kvůli smrti 71 migrantů v chladírenském voze

Maďarská prokuratura obžalovala 11 osob v souvislosti s předloňským případem úmrtí 71 migrantů v chladírenském voze. Čtyři z těchto pašeráků lidí čelí obžalobě z vraždy a prokuratura pro ně žádá doživotní odnětí svobody. Pro ostatní navrhuje jiné nepodmíněné tresty vězení a vyhoštění.

Proces s obžalovaným má podle mstních úřadů začít v červnu. Počítá se s přibližně 30 jednacími dny, přičemž vynesení rozsudku se předpokládá koncem roku.

Sedm desítek udušených lidí objevila policie v Rakousku předloni. Našla je 27. srpna v opuštěném vozidle odstaveném u dálnice nedaleko hranic s Maďarskem. V listopadu téhož roku převzala vyšetřování maďarská policie.

Čtyři z obžalovaných se přímo účastnili tragického převozu 71 migrantů, většinou Syřanů, Iráčanů a Afghánců. Ostatní byli členy pašerácké sítě, která tento i další ilegální transporty lidí organizovala. Vydělala na tom statisíce eur (desítky milionů korun).

Podle sdělení policie zločinecký gang vedl Afghánec, který v Maďarsku získal status mezinárodně chráněné osoby, o nějž později přišel. Ostatní členové jsou bulharští občané.

Chladírenský vůz neměl větrání. V autě, které stálo u dálnice ve východorakouské spolkové zemi Burgenland, byla i těla čtyř dětí. Žádná z obětí, které na místě zřejmě bez pomoci zanechali převaděči, nebyla starší 50 let.