Za novými fasádami lyonské La Duchère staré problémy stále doutnají

Kromě afér hýbou kampaní před francouzskými prezidentskými volbami i ožehavá společenská témata - třeba situace v chudých přistěhovaleckých oblastech na okrajích velkoměst. Jak vypadá život ve čtvrtích, kde mladí nemají práci a mnohdy ani ideály, zjišťoval v Lyonu zpravodaj České televize Petr Zavadil.

Video Události
video

Proměna lyonské čtvrti La Duchère

Hořící auta, krvavé bitky mezi různými gangy i drogy. La Duchère, jedna z nejchudších čtvrtí v Lyonu, tohle všechno zažila. Od šedesátých let tudy prošly snad všechny imigrační vlny, Chilané, Albánci, Alžířané. Ve čtvrti vznikly čtyři sektory, které měly napjaté vztahy jak mezi sebou, tak s úřady.

„Sídliště vévodí celému městu a před dvaceti lety vévodilo i novinovým titulkům, když tam dnešnímu starostovi Lyonu při nepokojích málem zabodli nůž do zad,“ popisuje Zavadil.

Starostu to zasáhlo natolik, že se od té doby snaží čtvrti vdechnout nový život. Projekt nové La Duchère dostal na starost Bruno Couturier, ředitel Mise Lyon La Duchère. Podle něj byla jednou z nejdůležitějších věcí výstavba nového centrálního náměstí. Účel byl jasný.

„Dát všem skupinám obyvatel ve čtvrti – ať už jsou to středoškoláci, kteří chodí na lyceum, nebo obyvatelé všech čtyř sektorů – možnost sejít se nad skleničkou, v obchodech nebo v knihovně, aby mezi sebou znovu navázali vztahy,“ vysvětluje Couturier.

Lékárník mluví o zlepšení

Na novém náměstí se usadil i lékárník Olivier Clairac. Chodí k němu všichni a rádi si povídají. Říká, že lékárníci v tomto směru tak trochu nahradili obecní faráře. Situace se podle něj zlepšila. Ví, o čem mluví. První lékárnu si tady otevřel v době, kdy se sem ještě odvážil málokdo.

„Byly tu klasické problémy okrajové čtvrti, třeba vznik ghett. Všichni lidé se nastrkali do jednoho domu a potom už jim nikdo nepomáhal s ubytováním. Z toho plynuly problémy s drogami, násilím, agresemi a tak dále,“ poznamenává Clairac.

Díky ohromné proměně, kterou čtvrť prochází, je lákadlem pro nové obyvatele. Přitahuje je totiž vidina levného bydlení. Vyrostla tu i nová mešita. Té staré vládl radikální salafistický imám, kterého Francie vyhostila do Alžírska. Svou doktrínou ale stihl nakazit desítky mladíků, kteří teď vyhrožují umírněnému vedení nové mešity. Za novými fasádami v La Duchère staré problémy stále doutnají.