Při protivládních protestech v Moskvě se znovu zatýkalo

Ruská policie v Moskvě zatkla více než 30 lidí, kteří se pokusili o úřady nepovolený protestní pochod na Triumfální náměstí. Zatčen byl i známý opoziční aktivista Ildar Dadin. Nepovolený protest následoval po masových protivládních akcích z minulého víkendu.

Zatýkání při moskevském protestu
Zdroj: Reuters

V centru Moskvy se pohybovalo velké množství strážníků. Policie zablokovala Puškinovo náměstí, kde se tradičně scházejí příznivci opozice. Přístup chodců na Rudé náměstí byl možný jen přes detektory kovu.

K novým protivládním protestům podněcovaly výzvy na internetu, jejichž původci nejsou podle agentury DPA zcela známí. Do ulic ale vyšli znovu i studenti v Petrohradě a Čeljabinsku.

Interfax s odvoláním na informace od mluvčího ministerstva vnitra uvedl, že do ulic vyšli lidé i v několika dalších městech, jejich počty se však měly pohybovat v řádu desítek či několika málo stovek. Nejvíce jich bylo v Samaře, a to podle ministerstva 650. Na těchto akcích však nedošlo k porušování veřejného pořádku a nikdo nebyl zadržen. Organizátoři protestu v Samaře, který byl věnován sociálním otázkám, však tvrdí, že dorazilo až 5000 účastníků.

Organizace OVD-Info, která monitoruje politické represe, uvedla, že Dadin byl zatčen, když demonstroval před policejní stanicí. Dadin se dostal do popředí v ruské opoziční komunitě poté, co se v roce 2014 stal prvním odsouzencem podle nového ustanovení, které postihuje opakované zatčení na nepovolených demonstracích vězením. Tvrdil také, že byl ve vězení opakovaně bit.

Minulou neděli se v téměř stovce ruských měst sešli demonstranti k protestu proti korupci v nejvyšších patrech ruské politiky.

Jen v Moskvě se pochodu podle organizátorů minulý týden zúčastnilo několik desítek tisíc lidí, zhruba tisícovku z nich včetně organizátora Alexeje Navalného policie zadržela. Část z nich byla potrestána pokutou nebo až patnáctidenním vězením, opoziční vůdce Navalnyj obojím.

Většinu demonstrujících před týdnem tvořili mladí lidé, kteří po celém Rusku vyvolali největší vlnu protestů od roku 2012. Spouštěčem demonstrací byl dokument Navalného o nashromážděném majetku premiéra Dmitrije Medvěděva. Demonstranti kritizovali fakt, že se úřady nezabývaly tím, jak mohl premiér k velkému majetku přijít.

Navalnyj dal už několikrát najevo, že se napřesrok v prezidentských volbách hodlá postavit dosavadní hlavě státu Vladimiru Putinovi, pokud bude prezident znovu kandidovat. Pravomocné odsouzení, a to i podmíněné, podle ruských zákonů takovou kandidaturu znemožňuje. Navalnyj ale opakovaně tvrdí, že své volební plány nezmění.