Porušujete příměří, jednání v Astaně vynecháme, vzkázala opozice Damašku

Syrská opozice nemá v plánu zúčastnit se rozhovorů o Sýrii, které mají začít v úterý v Astaně. Informovala o tom agentura AFP. Opozice minulý týden požádala o odklad termínu. Podle kazašských úřadů se už ale účastníci jiných delegací začali do Astany sjíždět.

V kazašské metropoli se zatím konala dvě kola jednání a jejich hlavním tématem bylo příměří, které v Sýrii bylo dohodnuto po ukončení bojů o město Aleppo loni v prosinci. Minulých dvou kol se zúčastnila opozice, zástupci syrské vlády a také Ruska, Turecka a Íránu. Nové kolo rozhovorů má podle kazašských činitelů začít v úterý a trvat do středy.

Ruské ministerstvo obrany 7. března vyhlásilo v Sýrii nové příměří, které se má týkat oblasti Ghúta východně od Damašku. Klid zbraní má podle Rusů trvat do 20. března. Z oblasti Ghúty ale byly i po sdělení Ruska hlášeny boje. Podle opozice, která má v této části Sýrie vliv, příměří není dodržováno.

Zástupce opozice Usáma abú Zajd nyní AFP řekl, že opoziční delegace tentokrát do Astany nepojede. „Rozhodli jsme se, že se nezúčastníme, protože to příměří není dodržováno. Režim i provládní milice stále bombardují, přemísťují civilisty a obléhají syrská města,“ řekl velitel jedné z bojujících frakcí Ahmad Usmán.

Kazašské úřady mezitím oznámily, že za Rusko bude v Astaně zvláštní prezidentův zmocněnec pro Sýrii Alexandr Lavrenťjev a za Írán námětek ministra zahraničí Hosejn Džáberí Ansárí.

Syrský provládní list Al-Vatan napsal, že syrská vládní delegace pojede do Kazachstánu v pondělí a že v jejím čele bude syrský vyslanec při OSN Bašár Džaafarí. Pozván byl i zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura a Jordánsko. De Mistura organizuje syrské rozhovory pod záštitou OSN a ty mají pokračovat v Ženevě 23. března.