Nevinen. Podle egyptského soudu Mubarak nestál za smrtí demonstrantů

Bývalý autoritářský vládce Egypta Husní Mubarak se nepodílel na zabíjení demonstrantů během povstání v roce 2011, které ukončilo tři desítky let jeho vlády. O Mubarakově nevině rozhodl nejvyšší egyptský odvolací soud. Verdikt je pravomocný.

Video Horizont ČT24
video

Svoboda pro Mubaraka: Epilog Arabského jara v Egyptě

V květnu 2011 byl Mubarak spolu se svými dvěma syny obviněn z vraždy několika stovek demonstrantů, zneužití moci, plýtvání veřejnými prostředky a z nezákonného obohacování. V červnu 2012 byl exprezident odsouzen na doživotí za podíl na smrti demonstrantů, v listopadu 2014 byl však v opakovaném procesu zproštěn viny.

Proti exprezidentově osvobození se ale následně odvolal žalobce a loni byl nařízen nový proces. „Soud shledal obžalovaného nevinným,“ sdělil nyní soudce. Proti verdiktu se již nelze odvolat ani v civilním řízení.

Mubarak čelil stíhání i za zpronevěru více než 13 milionů eur z rozpočtu prezidentských paláců. Loni v lednu potvrdil tříletý trest odvolací soud.

Mubarakův režim padl v rámci takzvaného arabského jara. Větší protesty začaly 25. ledna 2011. Egypťané brojili proti mučení odpůrců režimu, chudobě, drahým potravinám i nedostatku práce. V následujících dnech zemřelo v ulicích kolem 850 lidí.

Podle lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) je přitom současná situace v Egyptě horší než před revolucí z roku 2011. Tamní bezpečnostní složky podle zprávy HRW často zatčené týrají a nesou zodpovědnost za několik set loňských případů nezvěstných osob. 

Současný prezident Sísí stál v roce 2013 v čele vojenského převratu, který svrhl prvního demokraticky zvoleného egyptského prezidenta Muhammada Mursího z nyní zakázaného Muslimského bratrstva. Od té doby Sísí tvrdě zakročil proti několika tisícům islamistických stoupenců Mursího, ale rovněž nechal uvěznit řadu prominentním sekulárních aktivistů.

Lednová zpráva HRW mluví o snaze egyptské vlády zakázat činnost pracovníkům v oblasti lidských práv a o záměru úřadů potlačit nezávislé občanské iniciativy v zemi.