
Slovensko má akutní nedostatek lékařů
Většina absolventů medicíny odchází do soukromých firem nebo do zahraničí ‒ převážně do Česka. Hlavně kvůli nízkým platům i malé šanci na odborný růst.
„Obyvatelstvo stárne, to znamená, že bude v nejbližším období vyžadovat výrazně vyšší zdravotní péči, a nejsme si jistí, jestli ji bude mít kdo poskytovat,“ obává se prezident Slovenské lékařské komory Marian Kollár.
Lékaři zoufale chybí na celém Slovensku. Největší problém mají malá města. Například pediatrii v západoslovenské Skalici, která je spádová až pro 180 tisíc lidí, chvíli hrozilo, že kvůli nedostatku lékařů neobsadí služby.
„Tato krizová situace zasáhne do všech regionů, protože rodiče budou mít pacienty – své děti a budou hledat řešení,“ říká ředitelka tamní fakultní nemocnice Renáta Kromanová.
„Když pracujete někde, kde vás to nebaví, kde nechcete být, tak tomu i odpovídá ta kvalita práce, takže nemá smysl se do něčeho nutit, protože ten efekt je opačný,“ domnívá se pediatrička Erika Vávriková, která do Skalice přišla z Košic. Děti tam léčí už šestnáct let, její mladší kolegové ale často odcházejí hned po atestaci.
Bydlení zdarma nestačí, stát garantuje plat
„Chtěli bychom tento rezidentský program rozšířit i o specializace, momentálně analyzujeme, které odbornosti v jakých regionech chybějí,“ dodává mluvčí slovenského ministerstva zdravotnictví Zuzana Eliášová.
Málo lékařů není jedinou bolestí slovenského zdravotnictví. Třeba průměrná čekací doba v ordinacích se pohybuje okolo tří hodin. Kdo čekat nechce, musí si za objednání na mnoha místech zaplatit.