Dva útoky IS: Desítky mrtvých v Pákistánu a v Bagdádu

Při sebevražedném pumovém útoku v zaplněné súfistické svatyni v jižním Pákistánu zemřelo nejméně 75 lidí, přes 150 dalších osob bylo zraněno. K útoku se přihlásil takzvaný Islámský stát v prohlášení zveřejněném prostřednictvím agentury Amak, kterou islamisté ke komunikaci se světem používají. Bilanci obětí potvrdila policie, kterou citovala agentura Reuters. Podle jejích informací může počet obětí dál stoupat.

Útok v pákistánské svatyni
Zdroj: ČTK Autor: imago stock&people

Čtvrteční útok je nejkrvavějším ze série pumových útoků, které tento týden postihly Pákistán poté, co pákistánská odnož Talibanu a další islamistické ozbrojené skupiny pohrozily novou ofenzivou.

Útočník vstoupil do súfistické svatyně Lal Šáhbáz Kalandar v provincii Sindh v době, kdy se tu shromáždily davy věřících. Súfismus je mystická, tolerantní forma islámu, která je trnem v oku islámských extremistů.

V Pákistánu je súfismus praktikován po staletí a svatyně, jež se stala terčem útoku, patří k nejuctívanějším súfistickým mešitám v zemi. Je zasvěcená svatému muži ze 13. století, jehož ducha vyvolávají věřící v extatických každodenních rituálech se zpěvem a tancem.

Pákistánská nemocnice se připravuje na příjem zraněných
Zdroj: ČTK
Autor: AP/Shakil Adil

Jedna ze súfistických svatyní se stala útokem IS i v listopadu loňského roku. Při výbuchu v okresu Chuzdar v provincii Balúčistán zemřelo nejméně 52 lidí a více než sto osob bylo zraněno.

Čtvrtečním útokem pokračuje série násilností, které se tento týden v Pákistánu odehrály. Nejvážnějším byl pondělní pumový útok, při kterém ve východopákistánském Láhauru zahynulo třináct lidí. Přihlásila se k němu frakce pákistánského Talibanu Džamáate Ahrár. Tato skupina se loni přihlásila k odpovědnosti za pumový atentát, při němž na Velikonoce v Láhauru ve veřejném parku zahynulo přes sedmdesát osob.

Bagdád: nejtragičtější letošní útok 

IS se podle televize Al-Arabíja přihlásil i k útoku v převážně šíitské čtvrti na jihu Bagdádu, kde podle místních zdravotníků zemřelo nejméně 48 lidí. Další desítky osob utrpěly zranění. Letos jde o nejtragičtější útok v irácké metropoli. 

Auto naložené trhavinami vybuchlo v jižní části Bagdádu v ulici, ve které obchodníci obvykle prodávají ojeté vozy. Už ve středu zahynulo v irácké metropoli při sebevražedném atentátu patnáct lidí a dalších padesát bylo zraněno. Auto s výbušninou odpálil atentátník v převážně šíitské čtvrti Sadr v Bagdádu. Také tam útok cílil na obchodníky s ojetinami.

Už v úterý zahynuly při výbuchu auta naloženého trhavinami čtyři osoby. Dnešní útok je tak už třetí během tří dnů.

Útok v Bagdádu
Zdroj: REUTERS
Autor: Wissm al-Okili

Obyvatelé iráckého hlavního města a jeho okolí jsou často svědky útoků páchaných příslušníky IS. Tato radikální sunnitská organizace má pod kontrolou oblasti na severu Iráku a na severu a východě sousední Sýrie. Za své cíle si radikálové vybírají především příslušníky šíitské větve islámu.

Jedním z nejhorších útoků v Iráku za poslední roky se loni v listopadu stal sebevražedný atentát na šíity, kteří se vraceli z oslav svátku arbaín z jihoirácké Karbaly. U města Hilla, které leží asi sto kilometrů jižně od Bagdádu, zemřelo při explozi auta s výbušninou u benzinové stanice asi 120 lidí.