Vyhrocená situace v Polsku. Vláda chce poslat své odpůrce do vězení

Protestovali proti vládě a teď jim za to hrozí vězení. Polská policie vyšetřuje účastníky nedávných demonstrací před parlamentem. Opozice se bouří a vedení země obviňuje z honu na oponenty a z ohrožení demokracie.

Video Události
video

Protestovali proti polské vládě. Půjdou do vězení?

Byly to nejbouřlivější protesty před parlamentem za poslední čtvrtstoletí. Policie na příkaz ministra vnitra Mariusze Blaszczaka už identifikovala 80 demonstrantů. První z nich nyní vyslýchá, hrozí jim dokonce vězení.

Vládní strana Právo a spravedlnost označila prosincovou demonstraci za puč. Ministr vnitra mluvil o desetiletých trestech. Vládní poslanci chtějí i postihy pro opoziční kolegy, kteří měsíc okupovali hlavní jednací sál.

„Strany radikální opozice, jak je nazýváme, překročily hranice, narušily parlamentní řád a také trestní zákoník,“ domnívá se předseda Sejmu Marek Kuchcinski. Šéf strany Právo a spravedlnost, Jaroslav Kaczynski, lídry opozice označil za vlastizrádce, psychicky nemocné osoby a agenty tajných komunistických služeb.

Protivládní protest v Polsku
Zdroj: Reuters
Autor: Adam Stepien

Sociolog: Jsou to praktiky jak z doby komunismu

Ireneusz Krzeminski, sociolog z Varšavské univerzity, vyčítá vládní straně aroganci moci a praktiky z dob komunismu. „Vidíme návrat monopolu strany a její aroganci vládnutí způsobem u doby Polské lidové republiky a výjimečného stavu,“ tvrdí Krzeminski.

Ke změně hodnocení situace v zemi stačilo doslova jen pár týdnů. Momentálně si 49 procent Poláků myslí, že se jejich země ubírá špatným směrem, a to je o deset procent více než před měsícem. Příčinou změn jsou právě situace v Sejmu i v ulicích před ním.

„Nesmiřitelnost mezi oběma tábory se stále zvětšuje, podle odborníků nikdy po roce 1989 nebyla polská společnost tak rozdělena jako nyní, nikdy se tak nemluvilo o nenávisti.“

Miroslav Karas

zpravodaj ČT

Kaczynského protivníci mu vyčítají, že v politickém boji sahá po těžkých zbraních, očerňování a ponižování. „Upřímně se bojím, že dojde nejen na potyčky v ulicích, ale i rvačky mezi námi, což bych si velice nepřála,“ varuje poslankyně Joanna Scheuringová-Wielgusová.

Kaczynského strana má stále stejnou podporu jako při volbách, může se opřít o svou základnu na venkově. Hlas by jí v tuto chvíli odevzdalo 35 procent Poláků, rozdělená opozice je daleko za ní.