Nevídaný krok: Velmistr maltézských rytířů odchází kvůli sporu s Vatikánem

Muž číslo jedna v hierarchii Řádu maltézských rytířů Matthew Festing ustoupil papeži Františkovi a rozhodl se rezignovat. Podle médií jde ve sporu s Vatikánem o rozdávání prezervativů v rozvojových zemích. Maltézští rytíři přitom v nejvyšší pozici působí tradičně do konce života.

Matthew Festing s papežem Františkem
Zdroj: REUTERS Autor: Gabriel Bouys

Festing na konci roku nesouhlasil s vatikánskými zásahy do chodu řádu. Velmistr nechal odvolat velkokancléře Albrechta von Boeselagera. Papež pak nařídil ustavit komisi k vyšetření tohoto kroku, což Festing označil za nepřijatelný zásah do suverenity řádu. 

Festingovi se nelíbilo, že von Boeselager dovolil používání kondomů, když vedl humanitární organizaci Malteser International. Konkrétně v Barmě pracovníci řádu pomáhali prostitutkám, aby se nenakazily virem HIV.

Von Boeselager odmítl kritiku s tím, že hned ukončil dva projekty, když se o distribuci kondomů dozvěděl, ale třetí nechal běžet, protože jeho ukončení by připravilo chudé o základní lékařskou péči. 

Odvolaný velkokancléř a jeho stoupenci tvrdí, že konzervativci - Festing a kardinál Raymond Leo Burke, kterému se nelíbí liberální názory papaže, jen chtějí posílit svou moc.

František je v otázce antikoncepce shovívavý

Katolická církev nedovoluje používání antikoncepce, včetně prezervativů, a za nejlepší prostředek proti šíření AIDS označuje zdrženlivost či monogamii. Papež František ale zaujímá k antikoncepci smířlivější postoj. V určitých případech, jako je snížení rizika nákazy, považuje užití kondomů za ospravedlnitelné.

František chce, aby se 1,2miliardová církev vyhnula „kulturním válkám“ kvůli morálním principům a žádá milosrdenství pro ty, kteří se nemohou řídit všemi pravidly církve, což jsou zejména chudí.

 

Řád maltézských rytířů, který jako křesťanský řád uznal papež Paschalis II. v roce 1113, se věnuje především charitě a humanitárním aktivitám. Po celém světě má záchranné jednotky i nemocnice, speciální centra pro výzkum rakoviny či lepry a mimo jiné také pomáhá šířit osvětu v boji proti AIDS.

Maltézští rytíři sice přísahají věrnost papeži, ale řád má svou autonomii. Podle mezinárodního práva je řád suverénním nestátním subjektem bez vlastního území. Řád má 13,5 tisíce členů, 25 tisíc zaměstnanců a 80 tisíc dobrovolníků po celém světě.