Kreml odmítá, že Putin nechtěl jednat o jaderném odzbrojení

Kreml nesouhlasí s tvrzením odcházejícího amerického prezidenta Baracka Obamy, že Rusko si nepřálo omezit jaderný potenciál. Moskva je pro vyvážený proces, který nesmí narušit jadernou rovnováhu, řekl podle agentury TASS mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov.

Ruská mezikontinentální raketa
Zdroj: ČTK/AP/ARTYOM KOROTAYEV

Obama na své poslední prezidentské tiskové konferenci ve středu večer ve Washingtonu mimo jiné prohlásil, že ruské vedení od znovuzvolení Putina prezidentem v roce 2012 podněcuje protiamerickou rétoriku a že vztahy s USA jsou poškozené. Uvedl rovněž, že stál o jadernou smlouvu s Moskvou, ale Putin nechtěl jednat.

„S takovým prohlášením pana Obamy nemůžeme souhlasit,“ řekl dnes Peskov. Ruská strana se podle jeho slov „vždy zasazovala o proporcionální a spravedlivý proces jaderného odzbrojení“. „Nemůže být nevyvážený, nemůže a nesmí vést k narušení jaderné rovnováhy, která je mimořádně důležitá pro zajištění globální stability a bezpečnosti,“ dodal mluvčí Kremlu.

Pokud jde o poškození americko-ruských vztahů, Peskov opáčil, že Washington se během zejména posledních deseti let nejednou dopustil nikoli přátelských akcí vůči Moskvě. V této souvislosti uvedl pokusy změnit strategickou rovnováhu protiraketovou obranou, „agresivní jednání tajných služeb vůči Rusku“ či financování politických aktivit nevládních organizací v Rusku.