Turecko kvůli útoku v Istanbulu zadrželo 27 lidí, policie zná totožnost atentátníka

Turecká policie v souvislosti s atentátem v Istanbulu zadržela 27 lidí v západotureckém Izmiru. Ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu také uvedl, že policie už zná totožnost podezřelého. Turecký parlament rovněž schválil prodloužení výjimečného stavu o tři měsíce. Ten v zemi platí od poloviny loňského roku, kdy došlo k pokusu o vojenský puč. Po prvním prodloužení měl výjimečný stav skončit 19. ledna 2017. 

Video Studio ČT24
video

Analytik Jan Eichler k teroristické hrozbě

Podle agentury Reuters jsou mezi zadrženými také ženy a děti, které přicestovaly ze středotureckého města Konya. O Konye v úterý turecká média hovořila v souvislosti s rodinou údajného atentátníka.

Právě do tohoto města podle nich totiž hledaný muž přijel v listopadu se ženou a dětmi, aby na sebe neupoutal pozornost. Rodinní příslušníci pravděpodobného pachatele novoročního masakru jsou podle tureckých médií také ve vazbě.

Ankara zná totožnost útočníka

„Totožnost osoby, která provedla útok v (istanbulské čtvrti) Ortaköy jsme určili,“ uvedl ministr zahraničí. Detaily o podezřelém ale neposkytl. Turecká média s odvoláním na bezpečnostní experty v úterý uvedla, že šlo zřejmě o profesionála se zkušenostmi z bojů. Mohl podle nich absolvovat výcvik v Sýrii. Už dříve se objevily informace, že zřejmě pochází ze střední Asie.

Světové agentury v úterý informovaly, že policie zadržela kvůli atentátu celkem šestnáct lidí. Dva z nich byli cizinci, kteří do vazby putovali přímo z terminálu mezinárodního Atatürkova letiště v Istanbulu.

Novoroční teroristický útok v istanbulském klubu Reina si vyžádal 39 obětí, většinu z nich tvoří turisté z blízkovýchodních zemí. Češi mezi mrtvými nejsou. K atentátu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS).

Možný útočník z istanbulského klubu
Zdroj: ČTK/ZUMA/Dha

Cílem teroristického útoku bylo podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana „rozdělit společnost“ a poškodit turecké hospodářství. Turecko ale nesmí na hru teroristů přistoupit a musí si zachovat chladnou hlavu, dodal prezident v prvním veřejném vystoupení od novoročního útoku. Turecká vojska, která jsou podle něj hlavní silou v boji proti radikálům z Islámského státu (IS), budou i nadále bojovat proti teroristům v Sýrii.

Ministr pro evropské záležitosti Ömer Celik uvedl, že pachatel atentátu v Istanbulu postupoval „vysoce profesionálně“ a „chladnokrevně“ a že je útok svým provedením podobný těm z pařížského klubu Bataclan a z redakce francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo. Také podle něj střelec zjevně absolvoval výcvik „na Blízkém východě“.

Další střelba v Istanbulu, dva zranění

V istanbulské čtvrti Fatih se ve středu střílelo, podle policie ale v tomto případě zřejmě nešlo o terorismus. Palbou z bílého vozidla byl zraněn kolemjdoucí a majitel restaurace, která se nachází v blízkosti vysoké školy. Oba zranění byli převezeni do nemocnice. Útočníci z místa činu ujeli a policie po nich pátrá.

Turecký parlament schválil prodloužení výjimečného stavu

Turecko také prodloužilo výjimečný stav. Podle vlády je potřeba více času na vymýcení vlivu nepřátel země uvnitř tureckých institucí. Postup tureckých úřadů v rámci výjimečného stavu vyvolal obavy Evropské unie. Podle kritiků se v Turecku porušují lidská práva ve vztahu k novinářům, funkcionářům a dalším skupinám obyvatel.

Turecké úřady od červencového pokusu o puč podnikají tažení proti kritikům vlády prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. V rámci rozsáhlých čistek už bylo nuceno odejít z práce přes 100 tisíc státních zaměstnanců. Více než 41 tisíc lidí skončilo ve vězení.

Video Studio 6
video

Turecko prodlužuje výjimečný stav

Podle tureckých představitelů stál za jeho zosnováním duchovní Fethullah Gülen, který už dlouho žije ve Spojených státech. Gülen veškerá obvinění odmítá.

Ankara obhajuje mimořádná bezpečnostní opatření také bojem proti terorismu v zemi, především z řad kurdských radikálů. „Bez ohledu na to, jaké teroristické organizace tu jsou, bez ohledu na to, kdo je podporuje a bez ohledu na jejich motivaci, jsme rozhodnuti bojovat proti nim i v roce 2017. Budeme bojovat až do konce,“ uvedl turecký vicepremiér Numan Kurtulmus.