Syřan v Německu chtěl po IS miliony na útoky

Německá policie zadržela Syřana, který byl údajně v kontaktu s Islámským státem (IS). Po radikálech měl požadovat v přepočtu pět milionů korun na bombové atentáty. Sám žadatel o azyl ale tvrdí, že chtěl penězi zabezpečit svoji rodinu. Útok prý ve skutečnosti neplánoval.

Video Studio 6
video

Německá policie dopadla Syřana, po IS chtěl miliony na útoky

Osmatřicetiletý Syřan přišel do Německa před dvěma lety. V Sársku žil pár měsíců. Do jeho bytu o víkendu vtrhla zásahová jednotka.

„Podezřelý nabídl při komunikaci s islamisty, že upraví několik aut, aby vypadaly jako policejní vozy. Poté do nich chtěl dát výbušniny, umístit je do davu lidí a následně odpálit,“ uvedl zástupce policejního komisaře pro Sársko Hugo Müller.

Myslel to vážně, míní policie

Muž prý policistům řekl, že se snažil pod záminkou úmyslu spáchat atentát vylákat z islamistů peníze, které chtěl použít na pomoc své rodině ve válkou zmítané Sýrii. Policie ale o této verzi příběhu pochybuje.

„Skutečnost, že podezřelý sám kontaktoval islamisty, že jim ve snaze přesvědčit prozradil své pravé jméno i bydliště, svědčí o tom, že to myslel vážně. Otázkou je, jestli by se útoky skutečně odehrály. To je spekulace - na ni ale nebyl čas. Museli jsme zasáhnout,“ konstatoval Müller.

Syřan byl zadržen pro podezření z trestného činu financování terorismu. V době svého zadržení v sobotu ráno v Saarbrückenu nebyl ozbrojený a v jeho obydlí se nenašly žádné zbraně ani výbušniny.

Státní zastupitelství sdělilo, že nemá informace, že by muž vlastnil vůz, se kterým by mohl spáchat teroristický útok.

Berlínský útočník použil stejnou zbraň i v Itálii

Mezitím pokročilo také vyšetřování prosincového útoku v Berlíně. Zbraň, kterou měl podezřelý Tunisan Anis Amri zastřelit polského řidiče kamionu, použil i v Itálii. Den před Vánoci s ní zaútočil na hlídku u italského Milána. Policisté ho pak zastřelili.

Útočník najel kamionem do davu lidí na vánočních trzích v německé metropoli 19. prosince. Zemřelo 12 lidí včetně jedné Češky. Na účet pro oběti přišlo během jednoho týdne přes 110 tisíc eur (téměř 3 miliony korun). Peníze ze sbírky mají pomoct zraněným a příbuzným obětí.