Největší evakuace od války: Likvidace pumy v Augšpurku vyhnala z domovů 54 tisíc lidí

V bavorském Augšpurku zneškodnili v rámci plánované operace bombu z druhé světové války, kvůli níž se předtím podle agentury DPA uskutečnila největší evakuační akce v Německu kvůli nálezu letecké bomby od roku 1945. Specialisté zneškodnili pumu za čtyři hodiny. Předtím muselo během vánočních svátků opustit své domovy na 54.000 lidí. 

Video Události
video

Augšpurk zažil plánovanou evakuaci kvůli staré bombě

Puma byla nalezena minulý týden při stavebních pracích v historickém centru města, které má 286.000 obyvatel. Původně odhadli experti váhu britské pumy na 3,8 tuny, později odhad přehodnotili na 1,8 tuny.  

Evakuační zónou projížděly dodávky s tlampači, z nichž byli obyvatelé vyzýváni, aby se uchýlili do bezpečí. Evakuační centra byla zřízena ve školách a sportovních zařízeních.

Sváteční den byl vybrán záměrně

Příkaz k evakuaci dostalo 32.000 domácností. Jejich obyvatelé měli dobrovolně opustit příbytky do nedělních 10. hodiny dopolední. Následně evakuační zónu zkontrolovalo zhruba 900 policistů a několik stovek hasičů.

Sváteční den úřady zvolily proto, že v pracovní den by bylo nutné evakuovat a prověřit i všechny podniky v postižené oblasti, vysvětlila radnice.

  • Dosud největší evakuaci kvůli letecké pumě z druhé světové války zažil v roce 2011 porýnský Koblenc, kde muselo své domovy opustit 45 tisíc lidí. Loni se muselo preventivně do bezpečí uchýlit 20 tisíc obyvatel Kolína nad Rýnem.