Britský nejvyšší soud rozhodne o brexitu asi počátkem roku

Britský nejvyšší soud rozhodne o odvolání vlády ohledně brexitu nejspíš počátkem příštího roku. Oznámil to ve svém prohlášení. Britská vláda se brání verdiktu vrchního soudu v Londýně, podle kterého se k zahájení procedury odchodu Británie z Evropské unie musí vyjádřit parlament. 

Nejvyšší soud v Londýně
Zdroj: Reuters Autor: Luke MacGregor

Nejvyšší soud potvrdil, že se bude zabývat odvoláním vlády proti verdiktu nižší soudní instance z minulého týdne. Na vyslechnutí argumentace zástupců kabinetu premiérky Theresy Mayové a na projednání otázky si soud předběžně vyhradil čtyři dny, a to od 5. do 8. prosince.

Zabývat se případem a hlasovat o konečném rozhodnutí bude všech jeho jedenáct soudců. Verdikt odvolacího soudu bude následovat „později, pravděpodobně v novém roce“, uvádí se v prohlášení.

Britský ministr pro odchod Británie z Evropské unie David Davis v pondělí v parlamentu prohlásil, že vláda nadále plánuje bez konzultace s parlamentem spustit proces vystoupení z evropského bloku do konce března příštího roku. Zároveň vyzval parlament, aby respektoval výsledek červnového referenda, v němž se Britové těsně vyslovili pro takzvaný brexit.

Vrchní soud dal minulý týden za pravdu stěžovatelům, kteří se na něj obrátili, a rozhodl, že proces vystoupení Británie z EU nemůže začít bez souhlasu parlamentu. Vláda je naopak přesvědčena, že má pro takový krok mandát daný referendem.

Podle médií je spíše nepravděpodobné, že by zákonodárný sbor výsledek referenda nerespektoval, ale případné zamítnutí vládního odvolání a následné projednávání v parlamentu může zdržet březnový termín, který stanovila premiérka.  

O začátku brexitu chce hlasovat Skotsko

Do právního případu kolem spuštění procesu se vloží i Skotsko. Oznámila to skotská premiérka Nicola Sturgeonová, která usiluje o setrvání v EU. Podle ní by o aktivaci článku 50 Lisabonské smlouvy měl kromě britského rozhodovat také skotský parlament.

Nicola Sturgeonová
Zdroj: Reuters
Autor: Russell Cheyne

„Aktivace článku 50 přímo ovlivní zájmy Skotska a zbaví Skotsko jeho práv a svobod,“ řekla Sturgeonová novinářům. „Není to správné (Skotsko těchto práv zbavit) bez diskuze či jeho souhlasu,“ dodala.

Britská premiérka Mayová po svém nástupu do fukce slíbila, že vláda aktivuje článek 50 Lisabonské smlouvy až poté, co se na tom shodne celá Británie. V minulých dnech Mayová představitele Evropské unie ujistila, že Británie spustí mechanismus nejpozději příští rok v březnu.

Většina britských voličů se v červnovém referendu přiklonila k brexitu, naopak 62 procent obyvatel Skotska hlasovalo pro setrvání v Unii.