Po zemětřesení v Itálii musí statici zkontrolovat 200 tisíc budov

Po několika silných zemětřeseních, která postihla minulý týden střední Itálii, budou muset statici v regionech Umbrie a Marche zkontrolovat na 200 tisíc budov. Informovala o tom agentura APA s odvoláním na místní úřady. I v noci na středu zaznamenali seizmologové další menší otřesy země. Do svých domovů se podle agentury ANSA nyní nemůže vrátit asi 22 tisíc lidí.

Zničený kostel poblíž městečka Norcia
Zdroj: Reuters Autor: Remo Casilli

Při zemětřeseních z minulého týdne, z nichž to nedělní bylo intenzitou 6,5 stupně Richterovy škály nejsilnější za více než třicet let, byly poškozeny obytné domy, řada památek, ale i škol. Podle civilní obrany bude trvat minimálně dva týdny, než budou zkontrolovány školní budovy v postiženém regionu.

Ohrožena je i zemědělská výroba, a to zejména v oblasti kolem městečka Norcia (Nursie), u něhož bylo epicentrum otřesů a které proslulo výrobou uzenin. Poškozeny byly totiž i hospodářské budovy. „Pokud okamžitě neobnovíme provoz, naši zaměstnanci odejdou a budoucnost tohoto regionu bude ve hvězdách,“ řekl mluvčí tamních zemědělců.

Někteří chovatelé dobytka i přes riziko zřícení budov pokračují v práci, někde bylo navíc poškozeno i vodovodní potrubí či rozvody elektrické energie, takže chovatelé nemají tekoucí vodu a elektřinu. Sdružení zemědělců Coldiretti se obává, že někteří chovatelé budou muset svá zvířata utratit.

Na likvidaci škod šlo už přes miliardu korun

Rozsah škod zatím není přesně vyčíslen, vláda ale již poslala do postižených obcí čtyřicet milionů eur (asi 1,08 miliardy korun) okamžité pomoci. Italský premiér Matteo Renzi podle středeční informace agentury APA pověřil šéfa protikorupčního úřadu Raffaela Cantoneho, aby dohlédl na rozdělování peněz na rekonstrukci. Po zemětřeseních, která Itálii postihla v předchozích letech, se totiž objevily informace o zneužití finanční pomoci postiženým oblastem.

Ve středu by měl také do regionu, jež se vyrovnává s následky otřesů země, zavítat italský prezident Sergio Mattarella. Navštívit by měl města Norcia a Camerino.